SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 * SINCE 1924 TO 2024 *

Mládež    11.05.2021   |    Redakce

Rozhovor s šéftrenérem Sportovního centra mládeže SK Líšeň

V době nucené pauzy způsobené koronavirem jsme vyzpovídali šéftrenéra SCM pana Zdeňka Šmýda

Dobrý den trenére, v Líšni působíte už řadu let, pamatujete si na svoje začátky v SKL a v jaké funkci jste začínal?

„Nastoupil jsem jako trenér k U19 a současně jsem řešil příchody a odchody hráčů.”

Momentálně působíte na pozici hlavního trenéra mládeže a jako manažer dorostu. Jaká je Vaše náplň práce?

„V uvedené pozici se zabývám personálním obsazením trenérských týmů jednotlivých družstev přípravek, žáků, dorostu a to ve spolupráci s manažerem a vedoucím trenérem jednotlivých úseků. Obdobným způsobem spolupracujeme na utváření družstev, co se týká příchodu a odchodu hráčů a následném jednání s kluby.

Velice důležitou záležitostí je také spolupráce na žádosti o udělení licence SpSM a SCM.”

Jaké jsou hlavní cíle líšeňské mládeže?

Jeden z hlavních momentů naší činnosti musí být radost hráčů z pohybu a hry. A pokud se nám bude dařit naplňovat další aspekty správné tréninkové náplně dle věkové kategorie a jednání a přístupu vůči hráčům a rodičům, tak budou přicházet i výsledky a to výchova skvělých hráčů s perspektivou pro A tým, nebo hráče pro výkonnostní soutěže. Uvedené může, také naplnit vzestup do vyšších soutěží.”

Mají mládežnická mužstva jasně danou koncepci, které se drží trenéři už od přípravek?

„Filosofie klubu výchovně-tréninkových parametrů je živý proces, který musí být upravován dle vývoje fotbalu. V přípravě jsou hráči jež se mají v dospělosti tj. za 1-10 i více let, blížit k maximální výkonnosti – jak se fotbal změní, co bude dominantní, jaké typy hráčů se budou prosazovat a rozhodovat stav utkání? Není to jen o nastavení tréninkových modelů, ale i o ztotožnění trenérů se směrem, jak pracovat s mládeží. Je důležité působení komplexně připravených trenérů. Abychom šli tomuto požadavku naproti, naplňujeme dvě varianty:

a) zavedli jsme vnitro-klubové vzdělávání trenérů pro žactvo, hlavně přípravkovských kategorií

b) máme snahu přivádět již zkušené trenéry s odpovídající licencí splňující nároky pro sportovní středisko mládeže.”

Trenéři v žákovských a dorosteneckých kategoriích potom koncepčně navazují?

„Ano, trenéři jsou jednotného názoru, co chceme ve vývoji upřednostňovat. Nedostatkem je ovšem někdy způsob, jak toho dosáhnout. A jsme opět u trenérské osobnosti.”

Jak velkou členskou základnu SK Líšeň má a kde všechny kategorie trénují?

„Členská základna našeho klubu patří mezi největší v republice. Družstva mládeže trénují v areálu na ulici Kučerova, areálu Mariánské údolí a také v areálech Tuřan, Maloměřic, Podolí a příležitostně i na jiných hřištích.”

Co se týká zázemí, čím vším SK Líšeň disponuje a co všechno je schopna nabídnout svým hráčům?

„SK Líšeň sídlí v areálu na ulici Kučerova v Líšni, jehož součástí je hlavní travnaté hřiště a také hřiště s umělým povrchem. V nové tribuně je zázemí pro družstva mužů, dále je k dispozici regenerace a zázemí pro družstva dorostu je umístěno v „Orlovně“ včetně hřiště s umělým povrchem, malou tělocvičnou a posilovnou. Kromě uvedeného družstva působí v Moravskoslezských soutěžích včetně soutěže SpSM.”

Současná situace ohledně Covid-19 značně komplikuje situaci. Jak probíhá příprava hráčů během této nucené pauzy?

„Tréninky probíhají dle vládního nařízení individuálně v domácích podmínkách jednotlivých hráčů. Tento týden bylo umožněno trénovat ve dvojicích, max. počet 12 a dodržení vzdálenosti 10m.”

Jakým způsobem kontrolujete, jak hráči plní tréninkové plány?

„Tréninkové plány a jednotlivé individuální tréninky kontrolují trenéři jednotlivých družstev. Já v obecné rovině přes tréninkovou platformu XPS.”

Za Vašeho působení v Líšni se událo plno výborných věcí, na co jste nejvíce hrdý?

„Jsem spokojen se stabilizací počtu hráčů (20 i více) v jednotlivých kategoriích, včetně výkonnosti. Dorostenecká družstva již pravidelně usilují o přední umístění ve svých soutěžích. Žákovská družstva – hlavně poslední ročníky usilují o popředí. Mladší ročníky musíme pozvednout již uvedeným způsobem.”

Jak jste spokojený s přestupem hráčů v dorostenecké kategorii mezi muže?

„Mám představu o větším počtu zařazení do tréninku A týmu. Do B týmu přechází cca 80% končících dorostenců.”

Dostal se některý z mládežnických hráčů až do A týmu?

Do A týmu se dostal T. Vejmělek, Bednář, V. Minařík, Rychetský, Daněk, A.Fila, Leznar, Šperka, Rolinek, Chládek a krátkodobě i několik dalších.”

Co byste si do budoucna přál zlepšit u mládežnických kategorií?

„Především větší množství zapálených a nadšených trenérů s odpovídající trenérskou licencí (SpSM, SCM) a nejlépe z řad bývalých hráčů, nebo rodičů. Více travnatých hřišť. Lepší stávající zázemí (modernizace). Neustále zlepšovat technicko-kombinační projev jednotlivce a celého kolektivu s větší mírou tvořivosti.”

Facebook feed