Úvahy k zamyšlení – pan Vlašic

Čtyři varianty řešení

Napadených koronavirem u nás začalo přibývat po stovkách a tak je zřejmé, že se vyhlášený nouzový stav nebude vracet k normálu jen tak brzy. Nemusíme být ani prognostiky, či hygieniky, abychom počítali s tím, že se v dubnu fotbalové soutěže opět rozjedou. A tak se začínají objevovat různé prognózy k tomu, jak soutěže dokončit, což si přeje UEFA. Možností se na stránkách novin už objevilo více. Proberme si je.

U první ligy se nejčastěji volá po tom, aby odpadla nadstavbová část a dohrálo se jen 30. kolo, které by stanovilo konečné pořadí, mistra ligy, účastníky evropských pohárů i sestupující. Takže liga by měla před sebou k dohrávce jen šest kol, která se dají odehrát během června, kdy se uvolnil termín po odložení mistrovství Evropy. Druhá liga je na tom trochu hůře, protože zbývá odehrát 13 zápasů. Při zrychleném tempu dvou zápasů v týdnu by potřebovala k uzavření celý červen a polovici května. Baráž by pak připadla na první týden v červenci, ale nemuselo by k ní dojít, kdyby se asociace chytila návrhu někdejšího vlivného funkcionáře reprezentace, Slavie a Plzně Jaromíra Šeterleho, který navrhuje rozšíření I. ligy na osmnáct celků, čímž by z ní sestoupil jen poslední celek a z druhé by postupovaly tři celky.

Další varianta navrhuje dohrání soutěže až během podzimu, čímž by se další ročník soutěže přesunul na systém jaro – podzim. Tato varianta by umožnila dohrát soutěže podle původního rozpisu. Měla by času dost na dokončení. Nemuselo by se spíchat na začátek dohrávek, protože by se soutěže včetně baráže stačily dohrát i kdyby se začalo až v srpnu. Zrychlené tempo zápasů systémem středa – sobota by nevadilo hráčům, natož divákům.

Třetí varianta počítá s ukončením soutěže a stanovením pořadí po patnáctém kole. Se sestupujícími i účastníky baráže podle původního rozpisu. Trochu krutá varianta zejména pro sestupující celky, když víme, jaké úsilí věnoval v zimní přestávce přestavbě kádru třeba poslední Sokolov. Nicméně motocyklový závod se kvůli dešti také zastaví před ujetím plánovaných okruhů a konečné pořadí vzejde z dosavadního. Na baráž by byla čas třeba až v červnu, nesáhlo-li by se po navrhovaném řešení někdejšího vedoucího reprezentace.

Vyskytla se i čtvrtá varianta, která by anulovala tento soutěžní ročník a od léta by se začalo ve stejném sestavení jako před rokem. Samozřejmě by byla také řešením, ale nemyslím si, že vyhovující sportovnímu duchu, zvláště pak, je-li odehrána více než její polovina.

Osobně si myslím, že nejsportovnější by byla první varianta, ať už s dodatkem představeným Jaromírem Šeterlem, či v původní koncepci. Tedy s baráží. Hrálo by se za slušného letního počasí, na kvalitních terénech a hlavně před diváky.  Druhá varianta také není k zahození, navíc by nemusela začít okamžitě po ukončení nařízení vzhledem ke koronaviru. Třetí i čtvrtá varianta jsou naprosto nouzová. Sahalo by se k nim v případě přetrvávajících problémech s virovým onemocněním. Ale byla i lepší variantou, než dohrát soutěž bez diváků.

 

Miloslav Vlašic