Vydařený podzim nováčka

Poděkování hráčům, trenérům, vedení družstva SK Líšeň (hlavně paní Wallové),  také divákům a všem budovatelům areálu SK Líšeň,  za  fantastický podzim v F:NL.

Pan Vlašic (dole) připravil rozbor půlsezóny.

Za výbor  SK Karel Hladiš předseda

 

Pro SK Líšeň sobotním vítězstvím nad Chrudimí skončila podzimní část Fotbalové národní ligy. V tabulce je nováček soutěže sedmý, ale po dokončení 16. kola, jehož zápas si předehrál, může být ještě předstižen dvěma celky. I tak je umístění Líšně nad očekávání a lze s podzimem vyslovit spokojenost. Zcela jistě mužstvo svým stylem hry, zejména z počátku sezóny, překvapilo a stalo se oživením druhé nejvyšší profesionální soutěže.

TRENÉŘI: Během podzimu vedli tým v utkáních tři trenéři. Úvod patřil Miloslavu Machálkovi, který za pochodu mužstvo přebudovával, ale ponechal rozestavení, s nímž uspěl v MSFL. Tedy se třemi obránci a dvěma útočnými hroty 3 – 1 – 4 – 2. Byla to hra na velké riziko, která přinášela časté gólové situace na obou stranách a divoké výsledky. Bilance 11 3 4 4 19:20 13 není nijak zvláštní, ale Machálkovi přinesla uznání i obdiv za atraktivní útočné pojetí. Nutno dodat, že po svém odchodu do Zbrojovky k této variantě v novém klubu nesáhl, ale převzal Šustrovo dosavadní rozestavení se čtyřmi obránci. Jeho následovník Milan Valachovič byl mnohem opatrnější. Ve svých čtyřech utkáních hrál jen s jedním hrotem a vždy se čtyřmi obránci. V Třinci dokonce měl v sestavě více defenzívních hráčů. Bilance 4 2 1 1 10:7 7 je procentuálně úspěšnější než u Machálka, ale zřetelně ubylo na útočné síle. Závěrečné utkání podzimu vedl kvůli Valachovičově dovolené trenér Robert Kafka, který doma postavil Valachovičovu sestavu 4 – 1 – 4 – 1 dokonce se sedmi defenzivními hráči, což bylo objektivně dáno neúčastí Hladíka, Zikla a M. Vintra z disciplinárních, či reprezentačních důvodů. Zápas vyhrál a tak jeho bilance je stoprocentní 1 1 0 0 2:0 3.

HRÁČI: Sestava minulé sezóny: Vítek – Černín, Hlavica, Hanuš – Fall – Bednář, Minařík, Demeter, Krška – Machálek, Přichystal. Z této sestavy vypadli Černín, Krška, Přichystal (všichni Zbrojovka), Hanuš (Vyškov), Vítek, Fall, Demeter. Podzimní sestava:  ŠustrJeřábek, Hlavica, Bačo, Suchý – ČermákReteno, Minařík, Bednář – Machálek, Hladík. Přišli do ní Šustr, Jeřábek (oba Vyškov), Bačo (Zlín), Suchý (Slovácko, na jaře Hodonín), Čermák (České Budějovice, na jaře Táborsko), Hladík (Otrokovice), a domácí Reteno. Jak vidno, základní sestava se notně změnila. Stalo se tak průběžně, neboť do konce září hráči postupně přicházeli, či odcházeli. Proto si zahrálo 24 mužů, z nichž na konci podzimu bylo na soupisce jen dvacet, včetně Falla a Málka z marodky. Trenéři museli část hráčů přesunout na jiné posty, neboť v minulém ročníku šest mužů působilo ve svých klubech na místě stopera. Jeřábek se Suchým tak našli své pozice na kraji obrany, Čermák se zabydlel na místě předstopera, Ševčík pak putoval mužstvem po různých pozicích. Obrázek o využitelnosti hráčů a jejich efektivnosti si můžete doplnit ze statistických přehledů, zveřejněných níže.

ZMĚNY V PŘESTÁVCE: O jarním složení mužstva zatím nemůže být řeč. Vedení klubu čekají složitá jednání. V lednu končí hostování pěti hráčům. Jsou jimi Zikl, M. Vintr (oba Zbrojovka), Jeřábek (Vyškov), Bačo (Zlín) a Ševčík (Sokolov). Určitě se u všech budou vést jednání o prodloužení hostování do konce sezóny. Z hostování by se měl vrátit  Fila, Hanuš, Smrčka F. (Vyškov),  Smrčka A (Bzenec), Minarčík, Daněk (Rosice) a Kotoun (Velké Meziříčí) . Do léta mají hostování v Líšni potvrzeno Suchý a O. Vintr. Pokud jde o druhého brankáře Vítka, mohl by dostat výjimku a nemusel uzavřít, vzhledem ke svému povolání vojáka, profesionální smlouvu. Výbor však patrně čekají i další jednání, neboť několik hráčů svým výkonem přilákalo pozornost skautů a tak se už objevují nabídky z nejvyšší soutěže. Pokud odejdou, bude nucen výbor hledat za ně náhradu.

PLÁN ZIMNÍ PŘÍPRAVY: Vedoucí mužstva Dagmar Wallová zajistila podle potřeb a nároků trenérů plán zimní přípravy. Neplánuje se žádné soustředění. Hráči nastoupí k devíti přípravným zápasům. Začnou 11.1. proti MFK Vyškov na umělé trávě v Líšni v 10 hod. Následující sobotu 18.1. budou hrát v Bratislavě se Slovanem (10 nebo 11). Ligový soupeř z Česka čeká na Líšeň 25.1. na hřišti Vršava, kde je doma Fastav Zlín. Další série je na domácím umělém trávníku: V sobotu 1.2. FK Blansko (10), ve středu 5.2. SFK Vrchovina (17), 8.2. 1.SC Znojmo (10), 15.2. HS Kroměříž (12.30), 22.2. Inter Bratislava (10). Pro generálku si Líšeň vybrala 29.2. Chrudim (10). Podle počasí se bude hrát buď na umělém trávníku v Líšni, v případě dobrého počasí na trávě v Chrudimi.

 

STATISTIKA

Minuty: 1440 – Čermák, 1423 – Machálek, 1350 – Hladík, 1346 – Reteno Elekana, 1324 – Hlavica, 1260 – Šustr, 1250 – Jeřábek, 810 – Bačo, 712 – Minařík, 646 – Suchý, 612 – Bednář, 604 – Demeter, 589 – Zikl, 418 – Málek, 401 – Ševčík, 396 – M. Vintr, 264 – O. Vintr, 255 – Krška, 246 – Rolinek, 180 – Vítek, 96 – Fila, 90 – Fall, 45 – Kříž, 39 – Minarčík.

Zápasy: 16 – Reteno Elekana, Čermák, Machálek, 15 – Hlavica, Jeřábek, Hladík, 14 – Šustr, 13 – M. Vintr, 11 – Minařík, Zikl, 10 – Bednář, Rolinek, Málek, 9 – Suchý, Bačo, 8 – Demeter, 7 – Ševčík, O. Vintr, 4 – Fila, 3 – Krška, 2 – Vítek, 1 – Minarčík, Fall, Kříž.

Branky: 6 – M. Vintr, 5 – Hladík, 4 – Machálek, 3 – Reteno Elekana, Zikl, 2 – Krška, Jeřábek, Čermák, 1 – Ševčík, O. Vintr, Rolinek, Minařík.

ŽK: 7 – Hlavica, 5 – Jeřábek, 4 – M. Vintr, Hladík, 3 – Bačo, Čermák, 2 – Suchý, O. Vintr, Minařík, Machálek, 1 – Ševčík,Krška, Reteno Elekana, Rolinek, Málek, Demeter.

ČK: 1 – Hlavica.

Vychytané nuly: 3 – Šustr.

 

Miloslav Vlašic