MOL Cup

2 .kolo 10/08/2016 středa 17:00 hod.
SK Líšeň - 1. SK Prostějov

Do Líšně přijede ještě loni účastník MSFL, který postoupil do II. ligy.

V prvním kole zajížděl Prostějov do Tišnova, který postoupil letos do krajského přeboru a byl účastníkem krajského finále JmK v poháru.

30.07.2016 22:29 Muži: AFK Tišnov - 1.SK Prostějov 0:3
MOL Cup, 1. kolo

Do české pohárové soutěže jsme letos vstoupili velice razantně. Od prvních minut jsme nikoho nenechali na pochybách, že 1. kolo je pro nás pouze nutná povinnost. Už po sedmi minutách totiž svítil na ukazateli stav 0:2.

AFK Tišnov - 1.SK Prostějov 0:3 (0:3)
Branky: 3. Šteigl, 7. Langer, 36. Štrombach
Rozhodčí: Váňa - Nádvorník, Flimmel; ŽK: 42. Švancara, 45. Outrata, 63. Zdražil - 52. Sus. Diváci: 300.

Sestavy:

AFK Tišnov: V. Juříček - Bartoš, Outrata, Kuldan, Chlup - Marvan (46. Kratochvíl), Schneider, Zdražil (67. Hansl), Traore, Babička (66. T. Juříček) - Švancara. Trenér: Jiří Hajský

1.SK Prostějov: Kofroň - Hirsch, Sus, Schuster (67. Rus), Pančochář - Štrombach, Fládr (60. Petržela), Langer, Šteigl - Nekuda, Kroupa (67. Machálek). Trenér: František Jura.
Při skládání sestavy visel nad základní jedenáctkou maličký otazník. „Aleš Schuster má drobné svalové potíže, uvidíme, jak se bude cítit při rozvičce. Na tomto povrchu určitě nebudeme riskovat,“ vysvětlil František Jura, proč se tentokrát předzápasově rozcvičoval plný tucet hráčů včetně alternativy Aleše Ruse.

Nakonec tedy na tišnovský trávník nastoupila totožná sestava jako před týdnem v Nitře s tím rozdílem, že mezi tyče se postavil Kofroň. A všichni borci si vzali k srdci trenérova slova: „Chci vidět od začátku aktivitu, musí být zřejmé, že sem přijel druholigový tým.“

Tentokrát totiž s pověstným vstupem do utkání nebyl žádný problém. Už v úvodní minutě si ladil mušku Šteigl, a co netrefil hned, napravil o minutku později. Nekudova přihrávka měla oči a Šteigl z hranice velkého vápna technicky obstřelil brankáře Juříčka.

I na druhé straně dal Švancara spolu s Traorem najevo, že i s tímto zkušeným fotbalistou, kterému táhne na čtyřicítku, je stále nutné počítat. Kofroň však problémy ve svém brankovišti nepřipustil. Naopak se mohl brzy radovat z dalšího gólu – Langer si narazil s Kroupou a přesnou střelou poslal svůj celek do dvoubrankového vedení!

O chvíli později poslal opět Švancara Kofroňovi svou navštívenku, kterou náš gólman vytáhl na roh. V horkém počasí nastalo po tak hektickém úvodu logické zvolnění tempa, přičemž naši kontrolovali dění na hřišti. Domácí se možná ukolébali až příliš, protože zčista jasna koukali na Štrombacha, který se protáhl po pravé straně a křížnou střelou na zadní tyč určil ještě před změnou stran konečný výsledek zápasu.

Ještě do přestávky zaujal střelou z otočky Kroupa, mířil však přesně doprostřed branky. A Fládrova pumelice z přímého kopu málem lízala břevno tišnovské svatyně.

I v nástupu do druhé půle se naši fotbalisté snažili plnit taktické pokyny vstřelit ještě nějakou tu uklidňující branku. Šteigl ani Langer měli ovšem vychýlenou mušku. Štrombach málem potrestal zaváhání domácích při rozehrávce, z výhodné pozice ovšem také pálil těsně mimo.

Vzrušení zavládlo opět až v úplném závěru. Pět minut před koncem si po rohovém kopu odražený míč stáhl Machálek a jeho výživná střela orazítkovala břevno Juříčkovy branky. Na opačné straně utekl Švancara, nevolil laciné řešení v podobě pokusu o penaltu, ale odcentroval na volného Hansla, jehož dorážku bravurně vytáhl Kofroň.

Hlasy po utkání

František Jura zdůraznil ošidnost prvního pohárového kola a s tím, jak jsme jej zvládli, byl spokojen. „Začali jsme hrát jako v mistrovském zápase, od začátku s nasazením a vysokým napadáním soupeře. To vše jsme splnili na jedničku, v první desetiminutovce jsme vstřelili dvě branky. Šancí jsme měli víc, bohužel jsme špatně řešili finální fázi. Po dvaceti minutách jsme trochu zvolnili, i vzhledem k počasí asi nešlo udržet vysoké tempo po celý zápas. Po přestávce jsme ještě chtěli definitivně rozhodnout, měli šance, ale nevyužili je, poté jsme zápas zkušeně dohrávali. S nasazením a výkonem týmu jsem spokojen,“ shrnul průběh utkání.

Trenér Tišnova Jiří Hajský byl nakonec s výkonem svého týmu spokojen také. „Pro náš tým to byla především obrovská zkušenost, zahrát si s druholigovým mančaftem. Pro některé z hráčů to asi bude vrchol kariéry, už se jim to třeba nepoštěstí. Konfrontace vyzněla samozřejmě pro Prostějov, byl jasně patrný rozdíl v agresivitě a rychlosti. Naši hráči si na tento způsob hry museli trochu zvyknout, v prvním poločase se trochu rozkoukávali, byli zaskočení, ale druhý poločas vyzněl z naší strany přece jen lépe. V závěru utkání jsme měli dvě dobré šance. Kluci podali dobrý výkon, jsem s nimi spokojen,“ pochválil své svěřence.

V prvním kole II. ligy Prostějov nehrál, protože na Vítkovicích, kde měl nastoupit, se rekonstruoval trávník.

Favoritem je Prostějov, porážel nás i v MSFL, navíc posílil do II. ligy a je odpočinutý, protože o víkendu měl volno.

So 24.10. 14:30 1.SK Prostějov - SK Líšeň 2:1
So 21.05. 16:30 SK Líšeň - 1.SK Prostějov 1:3

Ale pohár má jinou atmosféru, nastupují slabší mužstva proti silnějším a ta slabší mají větší motivaci se ukázat.
Novinkou letošním poháru je, že se při nerozhodném výsledku prodlužuje a následně kopou penalty. Také není žádný pavouk, ale po každém kole se losuje další kole. Ve třetím kole již nastoupí 27 vítězů 2. kola a k nim do osudí přibydou i Sparta, Plzeň, Slávie, Liberec a Mladá Boleslav, tedy 32 účastníků. Účastní se pětice prvoligových klubů, která byla přihlášena do evropských pohárů, a 27 postupujících z druhého kola.

Odpadá faktor územní příslušnosti. Kluby jsou rozděleny do košů na licenční a nelicenční. Licenční kluby jsou rozděleny podle úrovně soutěže v probíhajícím ročníku a podle umístění v mistrovských soutěžích v minulém ročníku na nasazené a nenasazené. Nasazených je zpravidla 16. Nelicenční kluby jsou losovány proti licenčním z koše nasazených a jsou vždy pořadatelem utkání. Po vyčerpání nelicenčních klubů se losují dvojice z licenčních klubů (nasazených proti nenasazeným). Los určí pořadatele. Pokud by ve třetím kole bylo méně než 16 licenčních klubů, byly by zbývající dvojice tvořeny z nelicenčních klubů.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 08.08.2016 v 22:20