SK Líšeň - Prostějov so 11.10. v 15 hod.

V oficiálním mistrovském utkání se SK Líšeň s klubem, který je nástupcem Železáren Prostějov, Lerk Brno (předtím Královopolská Brno), posléze Lerk Prostějov a Vítkovic, nikdy neutkal. To si zaslouží podrobnější vysvětlení.

Historie klubu:
1.SK Prostějov je pokračovatelem klubu s dlouholetou tradicí a bohatou minulostí, do které patří i účast mezi tehdejší československou fotbalovou elitou. V Prostějově byl v minulosti první fotbalový klub založen už v roce 1904. Ten v období mezi první a druhou světovou válkou několikrát vyhrál Hanáckou župu a dokonce i mistrovství Moravy. V sezóně 1932/33 si klub vybojoval účast ve II. lize. Tu o rok později vyhrál a poprvé v historii si vybojoval právo účasti v nejvyšší soutěži. Tam o sobě prostějovský fotbal dával patřičně vědět a v tabulce skončil hned za tehdy neporazitelnými Spartou a Slavií. Během války se prostějovskému Sportovnímu kroužku už tolik nedařilo a pohyboval se mezi I. a II. ligou. V té době se v Prostějově objevil konkurenční klub SK Rolný Prostějov. Ten ale po válce skončil jako Sokol a později Jiskra v nižších soutěžích. Klubu SK Prostějov se podařilo vzkřísit předválečnou slávu ještě v sezóně 1945/46, kdy skončil v jedné ze skupin první ligy na 9. místě. Tato sezóna ale byla do dnešní doby pro Prostějov poslední s přívlastkem prvoligová.
Později byl SK přejmenován na Sokol, Tatran a Slovan, který byl nakonec v roce 1958 sloučen s Baníkem do TJ Železárny Prostějov. Ta se potom stala až do devadesátých let nejúspěšnějším fotbalovým oddílem ve městě a hrála střídavě od divize po druhou ligu v roce 1996, kdy došlo ke spojení s FC LeRK Brno. Ve své novodobé historii prostějovský klub vybojoval dvakrát po sobě desáté místo ve II. lize. V sezóně 2002-2003 prostějovský klub sestoupil z druhé ligy a to administrativní cestou – jejich stadion nesplnil požadované kriteria pro II.ligu. Od této sezóny začal postupný propad soutěžemi až do krajského přeboru.

Od sezóny 2006-2007 vzniká v Prostějově nový fotbalový klub 1.SK Prostějov, který přebírá všechny soutěže od stávajícího SK LeRK Prostějov.

Strategie nového klubu vychází z výchovy mladých hráčů. V Prostějově se omladina připravuje na fotbalovou kariéru pod vedením kvalitních trenérů ve třinácti družstvech. Vedení 1.SK Prostějov vychází z reálné ekonomické situace. Nemalé finanční prostředky je přitom nutné v Prostějově vynaložit na rekonstrukci stávajícího sportovního areálu a zlepšení podmínek pro hráče i diváky. Z těchto důvodů vedení klubu před sezónou 2007-2008 rozhodlo o dočasném ukončení činnosti družstva mužů. Záměrem práce v dalších obdobích bylo přes kvalitní výchovu mládeže vybudovat úspěšný hráčský kádr především z řad vlastních odchovanců a následně obnovit činnost oddílu v kategorii mužů. Což se od sezóny 2010-2011 podařilo a nové vznikající tým mužů startuje (prozatím) ve II.třídě OFS Prostějov.

Od školního roku 2010-2011 se podařilo vytvořit ve spolupráci se ZŠ E.Valenty v Prostějově sportovní třídy se zaměřením na fotbal a od sezónu 2011-2012 získal náš klub statut „Sportovního střediska mládeže FAČR“ pro žákovské kategorie. Od sezóny 2012-2013 jsme uspěli v náročném výběrovém řízení i v dorostenecké kategorii a byl nám fotbalovou asociací udělen statut „Sportovního centra mládeže“.

V první polovině roku 2012 jsme díky výrazné pomoci našich partnerů získali od zaniklého klubu FC Vítkovice licenci pro start A mužstva mužů v divizní soutěži. Hned v první divizní sezóně jsme obsadili druhé místo, které bylo díky reorganizaci soutěží postupové. Naše A mužstvo se tak po deseti letech vrací do ligových soutěží - bude startovat v Moravskoslezské fotbalové lize.

A hned v první sezóně 2012/2013 se prezentovalo velmi dobrým výkonem. „Dlouhodobý cíl, tedy umístění do třetího místa, jsme splnili“, konstatoval generální manažer a zároveň trenér áčka František Jura. Realizačnímu týmu se úspěšně podařilo uplatnit recept, jehož použití ve sportovní kuchyni vždy znamenalo uvaření chutné krmě – optimální smíchání trvanlivých ingrediencí v podobě časem prověřených, zkušenostmi nabitých a herní přehled přinášejících veteránů (v tom dobrém slova smyslu) s dravým mládím z místní líhně talentů slibujícím nezvyklé chuťové zážitky. Tento mix nestačil v závěru sezóny pouze na dvojici lídrů ze Slezska, Třinec a Frýdek-Místek, kteří další sezónu hrají o patro výš. Celkové třetí místo a zisk 57 bodů lze tedy hodnotit veskrze pozitivně.

Obnovení velkého fotbalu v Prostějově pojali velkolepě. Díky sponzorům hráli divizi a MSFL ligoví hráči, část až z Prahy, v počtu i sedm hráčů, kteří hráli v minulosti 1.ligu.

04.10.2014 22:40 Muži: 1. SK Prostějov - FC FASTAV Zlín B 1:1
Zlínští mladíci vyrukovali s nebojácnou hrou a naši jim navíc ochotně pomohli svým výkonem k pozvednutí sebevědomí. Přesto jsme se těsně před přestávkou ujali vedení krásnou střelou Fládra z přímého kopu. Po přestávce se obraz hry zlepšil, Zlín ale po nedůrazu ve středu hřiště vyrovnal a měl na kopačce dokonce vítězný gól.

1. SK Prostějov – FC FASTAV Zlín B 1:1 (1:0)
Branky: 44. Fládr – 61. Červenka
Rozhodčí: Trávníček – Vojkovský, Mikeska; ŽK: Jurič, Koller, Motal (všichni Zlín B). Diváci: 520.

Sestavy:

1. SK Prostějov: Bureš – Rus, Zatloukal, Hloch, Hirsch – Langer (46. Pančochář), Zelenka, Fládr, Koudelka (55. Šteigl) – Machálek, Kroupa. Trenér: František Jura

FC FASTAV Zlín B: Adamuška – Zavadil, Pavlíček, Jurič, Blanař – Benčík, Motal, Koller, Hradil – Červenka (90. Žůrek), Chwaszcz (42. Kalus). Trenér: Jan Somberg.

Oba trenéři byli před výkopem v rozdílných situacích: zatímco František Jura mohl vsadit na osvědčenou základní sestavu z posledních kol, pro zlínského kouče Jana Somberga je složení týmu pro každý zápas do poslední chvíle tajenkou.

Přesto se mladý tým od prvních minut prezentoval aktivní hrou, která nám dělala jisté problémy, zvlášť když jsme sami pohybem příliš neoplývali. Už ve 4. min vysunul Motal Hradila, který nastřelil vnější okraj břevna Burešovy branky. O pět minut později si Zelenka z několika protihráčů postavil slalomové branky, přihrál doleva Kroupovi, který ovšem mířil nad branku. Prakticky z protiútoku si do odkryté pravé strany opět naběhl Hradil, Bureš ho ale včasným vyběhnutím odzbrojil.

Další pasáž hry oku početného obecenstva příliš nelahodila, víc ze hry měli žlutomodří hosté, zatímco naše obrana naštěstí fungovala bezchybně, proto k vyloženým šancím nedošlo před žádnou brankou a Bureš s Adamuškou veškeré pokusy bezpečně likvidovali. Rušno začalo být v poslední desetiminutovce. Nejprve Kroupa rychle vhazoval, Zelenka po levém křídle potáhl balón a odcentroval, před bránou ale nebyl nikdo z bílomodrých pro kýženou teč. Pět minut před přestávkou pro změnu zprava centroval Koudelka, Machálek jen lehce tečoval míč, který před Kroupou uklidila obrana na roh.

V předposlední minutě první půle si vysloužil žlutou kartu Jurič a z následného přímého kopu se parádně trefil Fládr, který poslal svou vizitku Adamuškovi přímo do šibenice. Do kabin se tedy šlo přece jen za optimistického stavu.

Podobné pocity ovšem nesdílel trenér Jura, který s hráči o přestávce rozebral jejich (ne)výkon v prvním dějství. To mělo viditelný efekt, přesto to byl hostující Zavadil, který po čtyřech minutách přeběhl po levé straně celé hřiště, zblokovaný centr ale Bureš kontroloval. O chvíli později Machálek mířil nad břevno. V 54. min. způsobil pozdvižení svým verdiktem hlavní sudí, když zákrok Kaluse na Pančocháře uvnitř velkého vápna neposoudil jako penaltový. Po hodině hry se jako střelec opět předvedl jinak excelentní nahrávač Zelenka – přes Šteigla a Kroupu se k němu dostal míč, který rezolutně napálil těsně vedle pravé tyče.

Vzápětí ale bylo srovnáno. Po nepodařeném zpracování Burešova výkopu se do brejku dostal Červenka, obešel i strážce domácí svatyně a do prázdné branky zavěsil. Zbylá půlhodinka se nesla ve znamení naší snahy o vstřelení vítězného gólu, mnohem blíž této metě ale byli mladí ševci. Deset minut před koncem se Blanař prosmýkl obranou až před Bureše a míč z jeho kopačky odrazilo břevno zpět do pole, naštěstí ještě před brankovou čáru. Na druhé straně Adamuška neudržel Zelenkovu střelu, v okolí ale nebyl nikdo v domácím dresu na dorážku.
Ve druhém utkání po sobě se mohl do listiny střelců zapsat stoper Hloch, jeho umístěnou hlavičku po Zelenkově rohu a Hirschově centru ale Adamuška kryl. Zrodil se tak opět výsledek 1:1, který v domácím prostředí mrzí dvojnásob.

Hlasy po utkání

Pro Romana Popelku to jsou ztracené dva body. „Dnes byl soupeř kvalitní, běhavý, čehož jsme si byli vědomi, v prvním poločase jsme ale hráli příliš komplikovaně a nedokázali dostat balón do kombinace. Byli jsme zbrklí, soupeř byl u míče vždy dřív, čímž získal převahu, my jen běhali a nedostali se ani k odraženým balónům. Přesto jsme šli do vedení, čímž jsme ze hry do přestávky vytěžili maximum. Ve druhém poločase jsme se sice zlepšili, zato jsme nedokázali dát druhou branku, když chyběl potřebný důraz před bránou, a naopak nešťastně inkasovali. Vezmeme-li v úvahu to nastřelené břevno, můžeme být rádi za remízu,“ pragmaticky zhodnotil zápas Popelka. „Chtěli jsme početnějším divákům potvrdit bod přivezený ze Zábřehu, místo toho jsme dva ztratili, což nás samozřejmě mrzí,“ dodal ještě.

Zlínský Jan Somberg si nebyl jist, má-li být spokojen nebo ne. „Ve druhé půli měli domácí opticky více ze hry, nicméně tak jasnou gólovou šanci, když jsme nastřelili břevno, oni neměli. Prvních čtyřicet minut utkání jsme byli určitě lepším týmem, vytvořili jsme si šance, takže výsledná remíza trošičku mrzí. Na druhé straně musíme respektovat kvalitu soupeře a bod odsud je pro nás jistě dobrý,“ rozhodl se nakonec.

Tým, který si může dovolit angažovat hráče jako Bureš (Zbrojovka, I. liga, chytal v Líšni za Zbrojovku na oslavě 85 let kopané v roce 2009 a zlomil Dostálkovi žebra), Zelenku (Společně s Tomášem Rosickým byl považován za největší talent v dorostu Sparty Praha. V 17 letech odešel ze Sparty Praha do Anderlechtu, kde se však vůbec neprosadil. V belgické lize si tak více zahrál až v KVC Westerlo, jeho dalším angažmá. S tímto klubem v sezoně 2000/01 vyhrál belgický fotbalový pohár. Z KVC jej v létě 2001 za 26 milionů korun koupila opět Sparta Praha. Do základní sestavy se však probojoval až v roce 2003 pod vedením trenéra Jiřího Kotrby. Ve Spartě získal dvakrát ligový titul (2002/03, 2004/05) a dvakrát triumf v českém poháru (2003/04 a 2005/06 - ačkoli jaro 2006 už v klubu nebyl). Na jaře roku 2006 přestoupil do týmu turecké ligy Manisaspor, kde se okamžitě stal jednou z opor týmu. Na podzim roku 2007 se Manisaspor dostal do finanční tísně a Lukáš Zelenka se stal pro klub příliš drahým. Rozvázal tedy smlouvu a na počátku roku 2008 opět přestoupil do belgického klubu KVC Westerlo. V září 2009 se vrátil do ČR, přestoupil do klubu 1. FC Slovácko, kterému pomohl k záchraně v nejvyšší lize. Zde měl později spory s vedením klubu, na 9 měsíců byl vyřazen z kádru a tak v únoru 2011 odešel do maďarského týmu Honvéd Budapešť. V prosinci 2011 se s Honvédem dohodl na ukončení kontraktu. Od ledna 2012 je hráčem českého klubu 1. SK Prostějov) a když mu chybí útočník, tak zajde do Zbrojovky Brno a angažuje Karla Kroupu, nemůže být nic jiného než favorit utkání.

Nebezpečí pro Líšeň bude také jistě Koudelka, který se v Líšni dostal do ligového fotbalu a bude chtít ukázat, co se naučil jak v Líšni, tak později v juniorce Jihlavy.

Naproti tomu, Líšni bude chybět stále ještě zraněný Pecha a Přerovský, vyloučený Drábek a Omelchenko, který jel na Ukrajinu prodloužit vízum.

V dosavadních deseti zápasech jen jednou prohrál a to mluví za vše. Ale míč je kulatý, věřím, že Líšeň se o výsledek popere.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 10.10.2014 v 00:08