SK Líšeň - Bystřice n P. so 19.10.2013 v 15 hod.

Sportovní klub Bystřice n. P. navazuje na činnost SK Bystřice nad Pernštejnem, činného od roku 1936. V 50. letech došlo ke sloučení několika bystřických sportovních oddílů do jednoho celku, pod hlavičkou TJ Bystřice nad Pernštejnem. Bystřičtí fotbalisté hráli mimo jiné pod názvy: TJ Dynamo a později až do roku 1991 jako TJ Baník. Právní subjektivita samostatného SK byla obnovena právě v roce 1991, vyčleněním z TJ Baník Bystřice n. P.

Fotbalový oddíl hrával v různých soutěžích v rámci brněnské župy. V 50. letech se pohyboval mezi Okresní soutěží a I. B třídou, během let 60. to byla převážně I. B třída. V roce 1971 se podařilo postoupit do I. A třídy, ale jen na jednu sezónu. Krize vrcholila v polovině 80. let, kdy se hrál dokonce jen Okresní přebor. Postupně však následoval vzestup, umocněný v roce 1991 znovuosamostatněním, postupem do Župního přeboru JmFŽ a vybudováním travnatého povrchu na stadionu. V 90. letech působil klub střídavě v Župním přeboru a I. A třídě. Od reorganizace fotbalových soutěží v roce 2002 (vznik nových územněsprávních celků – krajů) byl klub stálým účastníkem Krajského přeboru Vysočina. V roce 2011/2012 Krajský přebor vyhráli a poprvé v historii bystřické kopané postoupili do divizní soutěže, kde obsadili
10. SK Bystřice n. Pernštejnem 28 8 9 11 47:56 33 -9

Líšeň se utkala s Bystřicí zatím 2x:
so 01.09. 16:30 Bystřice n.P. - Líšeň 1:2

So 30.03. 15:30 hřiště Líšeň - Bystřice n.P. 2:4Jarní část Moravskoslezské divize odstartovala velkým překvapením. Nováček soutěže Bystřice nad Pernštejnem vyhrála na půdě první Líšně 4:2. Domácím se podařilo smazat dvoubrankové manko, ale v závěru strhl vítězství na stranu týmu z Vysočiny David Čech. Útočník ročníku narození 1993 zaznamenal své první dvě branky ve čtvrté nejvyšší soutěži.

Především ta první a zároveň rozhodující stála za to. Líšeň chtěla po vyrovnávací brance na 2:2 přidat ještě víteznou trefu, do její otevřené obrany však vnikl forvard s číslem 6 na dresu, na levé straně straně velkého vápna se zasekávačkou zbavil vracejícího se obránce a parádní střelou na zadní tyč překonal bezmocného Hladkého. Gólman Zbrojovky si téměř nesáhl na míč a čtyřikrát jej musel lovit ze sítě. Tak produktivní byl na líšeňské umělce hostující celek. Pět šancí, čtyři góly!

Lídrovi tabulky vůbec nevyšel první poločas. Už v osmé minutě mohl otevřít skóre bystřický kapitán Holý, v tváří tvář Hladkému však neuspěl. Jako první dostali míč do branky domácí. V 24. minutě se po standardní situaci trefil Široký, gól ale nakonec kvůli ofsajdovému postavení líšeňského stopera neplatil.

A tak udeřili hosté. Po půlhodině se do samostatného úniku dostal Prášil a křížnou střelou překonal Hladkého. Za další čtyři minuty se situace opakovala, Prášil znovu za obranou a přidává druhý gól.

Snížit mohl v 41. minutě Milotínský, jenomže ve vyložené šanci nechal vyniknout brankáře Novotného. V zápětí už se domácí vrátili do hry. Kunce poslal ve velkém čtverci k zemi Vícha a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Čampa.

Po přestávce se hosté zatáhli do obrany a místy se štěstím odolávali tlaku domácích. V 49. minutě neudržel Novotný míč po další standardce, domácí jej dorazili do sítě, praporek pomezního rozhodčího však vylétl nahoru a gól znovu neplatil. Dobrou možnost poté nevyužil Halaška. Až v 77. minutě Líšeň srovnala krok. Po dlouhém Králově autu se hlavou prosadil nejmenší hráč domácích Lisický - 2:2.

V tu chvíli by na Bystřici vsadil málokdo. V poslední desetiminutovce jí ale vystřelil nečekané tři body Čech - v 83. minutě povedenou střelou a za další dvě minuty zužitkoval Sklenářovu přihrávku a pokusem k levé tyči zasadil domácím definitivní k.o.

SK Líšeň - SK Bystřice nad Pernštejnem 2:4 (1:2)

Branky: 42. (PK) Čampa, 77. Lisický - 30. a 34. Prášil, 83. a 85. Čech

Rozhodčí: Skřítecký. Diváků: 120, hráno na UT

Líšeň: Hladký - Drábek, Král, Široký, Čampa - Večeřa, Fousek, Milotínský, Lisický - Halaška, Kunc (51. Šudoma)

Bystřice: Novotný - Hrubeš (56. Veselý), Chocholáč, Vícha, Mitáš - Padrtka, Zbytovský, Sklenář R., Holý (90. Zich) - Čech (90. Cacek), Prášil

SFK VRCHOVINA - SK BYSTŘICE 1:0

Pro oba celky to mělo být derby s velkým D. Diváci to pochopili a na stadion jich zavítalo 520. Jenže aktéři předváděli hlavně urputný fotbal, který překvapivě postrádal agresivitu a nasazení. První půle vyzněla pro domácí, když nátlakovou hru Vrchoviny přetavil v parádní moment stoper Dvořáček, který korunoval svůj výkon nádhernou střelou ze sedmnácti metrů do šibenice. „Šlo o standardku z rohu vápna, kopl ji vysokým obloukem, Novotnému podjely nohy, zůstal na středu brány a míč zaplul do sítě. Dalo se to chytat,“ popsal rozhodující moment utkání trenér Bystřice Karel Fencl.

Druhá půle byla svázána taktikou. Bystřice v koncovce tlačila, zahrávala několik rohových kopů, ale koncentrovaná obrana v čele s brankářem Vítkem žádný pokus do sítě nepropustila. Po konečném hvizdu proto diváky hřály tři body ze sousedského derby, které loni jejich tým ani jednou nedokázal vyhrát, gólmana Vítka šestá nula v sezoně a všechny domácí stá branka Vrchoviny v divizi. „Po takovém derby má být tráva rozrytá, jenže hřiště je skoro nedotčené. Naštěstí Dvořáček dobře zakroutil standardku, jinak jsme v první půli nepochopitelně postrádali nasazení, hráči si asi mysleli, že jsou páni fotbalisti. Přispěla k tomu i Bystřice, která z nás měla strach, prakticky se nedostala do zápasu. Po změně stran jsme měli přidat druhý gól. Takhle jsme se v závěru strachovali o tři body,“ oddychl si domácí kouč Marek Štukhejl. „Moc fotbalové krásy derby nepobralo. Nedařilo se nám, postrádali jsme důraz, prostě jsme to neodjezdili. Lehce jsme ztráceli míče. Úroveň to z naší strany mělo až v posledních dvaceti minutách,“ přidal se Fencl.

Gól: 41. Dvořáček.
Rozhodčí: Chabiča. ŽK: 1:2.
Diváci: 520. Poločas: 1:0.

Vrchovina: Vítek Buchta, L. Smetana, Dvořáček, Wolker (88. Drdla) Pavel Sodomka, M. Skalník, R. Sodomka, Andrle (75. Follprecht), Petr Sodomka (79. J. Skryja) P. Smetana.

Bystřice: Novotný R. Sklenář, Chocholáč, Vícha, V. Mitáš Z. Sklenář, Štěrba (15. Čech), Zbytovský, Illek Karásek (71. Marek Svoboda), Holý.

Bystřice je 15. SK Bystřice n. Pernštejnem 11 2 3 6 10:18 9, ale jarní utkání musí být pro Líšeň varováním, většina hráčů, kteří v Líšni dokázali zvítězit jsou stále v kádru stávajícího mužstva !!!

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 16.10.2013 v 23:53