MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Co bude s fotbalem v Holici?

Možná dám na bránu řetěz, říká šéf HFK
Olomoucký deník – Čeká je těžké jaro, během kterého budou fotbalisté 1. HFK Olomouc zachraňovat MSFL. A mimo trávník čeká Holické další složitá šichta.

Vzhledem k tíživé finanční situaci totiž není jisté, co bude s klubem z olomouckého předměstí během druhého pololetí. „Máme dva měsíce na to, abychom si to probrali a rozsekli to. Může to dopadnout tak, že dám na bránu řetěz,“ přiznává předseda představenstva Vladimír Dostál.

Čím si vysvětlujete špatný podzim, kvůli kterému budete na jaře bojovat o záchranu?
Podzimní sezonu považuju za nejhorší za posledních devatenáct let. Udělali jsme jisté kroky, některé fotbalisty vyhodili. V dnešní době je hrozně těžké sehnat kvalitní fotbalisty, kteří chtějí ještě něco dokázat. A když ne to, tak aspoň ať jsou hrdí na to, že nosí dres Holice a hrají třetí ligu. Před deseti, patnácti lety jsem sehnal kdejakého fotbalistu, kterého jsem chtěl. I ty zkušené. Kotůlka, Muchu, Kováře, Sedláčka a podobně. Takoví už ale na trhu nejsou a ti mladí, kteří ještě nic nedokázali, jen natahují ruce na peníze. 
V tom byl problém.

Současný kádr je lepší?
Přestože příprava s generálkou byla výsledkově špatná, tak si myslím, že mužstvo je výrazně lepší. Vzali jsme jiné hráče, například Chorvata, Slovince a Bosňana. Musejí si zvyknout na naše podmínky, naučit se česky, ale vypadají velmi dobře, všichni tři jsou do základní sestavy. Jsou větší hračičky, ale cítím, že do mužstva přinesli něco zdravého. Přišli sem, aby se přes třetí ligu dostali výš, to je dobře.

Není luxus přivést zahraniční hráče do třetí ligy?
Ne, jsou levnější než Češi. Přišli sem udělat kariéru, chtějí tvrdě pracovat. Bydlí na stadionu, kde mají tři pokoje zadarmo. A jejich manažerovi jsem kromě cestovného nemusel dávat ani žádné provize. Tři, čtyři české fotbalisty, kteří nemají takovou kvalitu, platím lépe než je. Ale jsem rád i za příchod Schmidta ze Sigmy či Pyclíka z Baníku. Problémem je, že furt někdo marodí, mužstvo ještě nehrálo kompletní. Až budeme všichni v pořádku, neměli bychom mít strach o udržení.

Murina s Rozsívalem jsem vyrazil na minutu
V létě jste přivedli Marka Heinze. Jak jste s ním spokojen?
Nemá cenu popisovat, co všechno prožil a kde byl. Často by to chtělo zrychlit hru, nedržet míč. Někdy zahraje jak Bůh, na podzim takhle zahrál s Mohelnicí a v Hulíně 
a oba zápasy jsme vyhráli. Někdy však dokáže ostatním na place fotbal znechutit.

Proč skončili Murin s Rozsívalem, kteří patřili do základu?
Oba jsem na minutu vyrazil, byli nedisciplinovaní. Vlezl jsem do kabiny a řekl jsem: „Skončili jste, jděte.“ Za korunu byli drazí, páni fotbalisté… U jednoho byla katastrofální účast na trénincích, lhal, neomlouval se, druhý zase špatný do kolektivu, podrýval kabinu.

Dříve jste míval v kádru více fotbalistů ze Sigmy. Takovou cestou už nechcete jít?
Nechci se k Sigmě moc vyjadřovat, prožívá těžké období. Ale už tím, že mají áčko, béčko i dorost namočené do sestupu, asi je tam něco nezdravého. Když nic jiného, měla vždycky kvalitní mládež. Ale mám takový dojem, že se tam vychovávají skleníkoví fotbalisté. Myslí si, že jsou ligoví, ale nejsou ani třetiligoví. To je celý problém, ale nejen u jejich hráčů. Se Sigmou každopádně spolupracuju dobře, mám od ní asi čtyři, pět hráčů. S Pepou Lébrem komunikujeme, i pro mě by bylo lepší, kdyby byli v pohodě.

Fotbal jen pro rozhodčí?
Každoročně se mluví o tom, jak je složité sehnat finanční prostředky na fungování klubu. Jak jste na tom nyní?
Víte, je to čím dál tím horší. Od té finanční krize se změnilo myšlení podnikatele, do té doby se daleko lépe sháněli menší sponzoři. Když poslouchám pana Peltu, kolik zajišťuje peněz… Před dvěma lety jsme získali o dvě stě padesát tisíc na MSFL méně. Od kraje taky o dvě stě tisíc méně, od města skoro o šest set tisíc. To už je milion. Teď jsme na pár měsíců zajištěni, ale co bude dál, nevíme. Chci být zodpovědný a nemít dluhy. V devadesátých letech bylo plno bláznů, jako jsem já. Fulnek, Drnovice… Všechno umřelo. Lidé odcházejí, ale další do toho nechtějí jít.

Nebylo by třeba lepší osekat náklady na áčko, hrát nižší soutěž, ale mít v kádru jen své odchovance?
Kdybychom šli do divize, neměli bychom sportovní centrum, je tam totiž předepsáno, že musíte hrát aspoň třetí ligu. Deset let jsem stavěl strukturu mládeže, všechno by se rozpadlo. Nedostali bychom třeba ani příspěvky na trenéry, na které mimochodem stejně doplácím. Hlavně že třeba pan Berbr rozhodne, že se přidá rozhodčím. Ale nezeptá se, jestli jsou kluby schopné je zaplatit. Někdy mám pocit, že se fotbal dělá jen pro rozhodčí.

Co s tím chcete dělat?
Až pojedu na valnou hromadu, tak si některé vychutnám a řeknu svůj názor. Proč nikoho nezajímá, že zanikají kluby na dědinách? Dříve byly všude dvě branky a hrála se třeba čtvrtá třída. Proč nikoho nezajímá, že mládež nemá zájem sportovat?

Převládá turistika v supermarketech
Předseda představenstva HFK Olomouc Vladimír DostálLidé mají jiné zájmy.
Čeští lidé jsou pohodlní 
a bohužel tady převládá novodobá turistika v supermarketech. Běžte se podívat, kolik dětí s rodiči je o víkendech 
v Šantovce.

Dá se proti tomu bojovat?
Máme přes dvě stě dětí 
a chceme se o ně starat. Ale je to náročné, když nemáte žádnou zpětnou vazbu nebo ocenění. Přitom to považujeme jako veřejnou službu pro společnost. Teď jsem četl, že policie hledá mladé muže, ale oni neudělají dvacet kliků! To je šílené. Ale to je přesně o tom myšlení ministra financí, ministra školství a tak dále. Vždyť co je lepší prevence proti věcem jako alkoholismus, drogy než sport? Mají pohyb, jsou v kolektivu a pod dohledem odborných trenérů. Ušetří se i na zdravotnictví. Na to by měla společnost hledět, a ne že když se někde škrtá, tak první na řadě je sport.

Kde nejvíce škrtáte vy?
Nejvíce nákladů snižuju na áčko. To se pak odráží na výkonech. Ale nejnákladnější je náš obrovský stadion. Na to však bohužel nikdo nechce slyšet, ani rodiče. U nás jsou vyšší příspěvky – čtyři sta až pět set korun měsíčně. Tatínek měsíčně prokouří tři tisíce, ale když zvedneme příspěvky o stovku, což je jedna krabička cigaret, bude křičet…

Dělám to kvůli těm dětem
Asi budete muset lidi navnadit dobrým fotbalem a výsledky.
Budeme se snažit hrát dobrý fotbal, aby je to bavilo. Zároveň chceme dělat tomboly, losování o ceny, různé akce. 
V dubnu budeme mít třeba vystavenou Tatru, která jela na Dakaru. Ale vím, že vždycky je to hlavně o tom fotbale. Před patnácti lety chodilo všude daleko více lidí, podívejte se, jakou návštěvnost má Dukla, Jablonec nebo Příbram…

Na Holici taky dříve chodily stovky diváků. Kde se to zlomilo?
Před pár lety jsem dával za dvacetikorunovou vstupenku pivo a klobásu zdarma. To jsem měl ještě peníze, tak jsem to dotoval. Přišlo sice 
o dvě stě lidí více, ale musel jsem to upravit. Hned při prvním utkání si totiž jeden člověk koupil pět vstupenek, vzal si pět piv a pět klobás, odešel do auta, odvezl si to domů a na fotbal ani nešel. Šílené (kroutí hlavou).

Jak dlouho vás to ještě bude bavit?
Poslední dobou se sám sebe po dvaadvaceti letech čím dál častěji ptám, proč to vlastně dělám.

A proč tedy? Mohl byste si užívat třeba ve vámi oblíbeném Španělsku.
Španělsko mám rád, mám tam domek. Rád tam pobývám. Ale jako předseda mám dvě velké zodpovědnosti. Ta první je, že z veřejných prostředků bylo dáno na výstavbu stadionu kolem čtyřiceti milionů. A já se o to musím starat. A druhá věc? Když klub zavřu, tak z dvou set dětí půjde polovina někam jinam, ale pro tu další stovku se ztratí možnost sportování. A právě v těch dětech mám zálibu. Ale sil ubývá, nemám ani tu finanční možnost jako v posledních letech. Když jsme měli rozpočet dvacet pět milionů, hráli jsme o postup do ligy. Teď máme sotva šest, tak 
s tím moc parádu neuděláte.

Hanáci jsou tak „přející“Co bude s HFK za pár měsíců?
Teď nevíme co s tím. Každý říká, že by to byla škoda, kdybych to zavřel. Ale než abych nadělal milionové dluhy, dám na bránu řetěz. A Hanáci jsou tak „přející“, že když Holice skončí, budou říkat, že Dostál je darebák, že se na to vykašlal. Rádců, kritiků je hodně, ale aby s tím někdo pomohl, to ne. Já bych to přitom dal někomu klidně za korunu.

Opravdu je reálná varianta, že by HFK skončil?
Je to jedna ze tří možností. Můžeme pokračovat jako teď. Můžeme pokračovat, jak jsme kdysi začínali. To znamená: jedni žáci, jeden dorost a áčko. A třetí možnost je řetěz na bránu. Máme dva měsíce na to, abychom si to probrali 
a rozsekli to. Samozřejmě udělám co nejvíc pro to, aby to jelo aspoň jako dosud.

Co když to nevyjde?
Byla by to škoda, ale za pár měsíců si na Holici stejně nikdo nevzpomene. Jen bude možná na ulicích o sto děcek víc. A těch tam už teď je tolik, že se to ztratí…

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 18.03.2016 v 16:49
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.