MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Z webu 1.HFK

Byl jsem ve velké depresi, situace byla složitá, přiznal šéf HFK Dostál
Fotbalová Holice znovu stojí na rozcestí. Během jarní části Moravskoslezské fotbalové ligy se její první tým na chvilku propadl až do bojů o záchranu.

Co to ale bylo proti bitvám, které se odehrávaly v zákulisí. Ještě v březnu hrozil klubu z předměstí reálně krach. „Byl jsem ve velké depresi,“ přiznává předseda představenstva Vladimír Dostál. V časech hojnosti jeho „dítě“ dosáhlo až na třetí příčku ve druhé lize. Naposledy v roce 2011.

Teď mu udělala radost nenápadná tisková zpráva, kterou mohl vydat v minulém týdnu. „HFK bude i v příští sezoně pokračovat při zachování stávající struktury.“

Bylo to během jara s existencí HFK vážně tak dramatické?
Situace v klubu v počátku letošního roku byla velmi složitá. Peníze ubývají ze všech stran. Ze svazu, z města, vypadlo nám několik dalších sponzorů. Bylo to moc náročné.
Šéf 1. HFK Olomouc Vladimír Dostál
Opravdu hrozilo, že klub skončí?
Ještě v březnu byly dvě varianty. Jedna, že klub 
k 30. červnu zavřeme úplně, 
a druhá, že zrušíme áčko a necháme si jen jeden tým v krajském přeboru. To by ale asi stejně znamenalo konec klubu za rok.

Jak vám v těch chvílích bylo? 
O HFK jste v minulosti mnohokrát mluvil jako o svém dítěti.
Byl jsem z toho opravdu ve velké depresi, že to nezvládneme.

A co rozhodlo, že se to nakonec nestalo?
Když jsme dostali přiděleno středisko mládeže na další rok. Letos došlo k novému systému přidělování sportovních center a sportovních tříd. Byla stanovena jasná kritéria. Obodovalo se zázemí a podle pořadí se přidělovalo. Žádná politická vůle jako 
v minulosti. Když jsme ho dostali, tak to byl pro mě první impuls. Cítil jsem to jako morální povinnost, že musíme pokračovat.

Morální povinnost. To se hezky poslouchá. Ale finanční problémy se tím těžko vyřeší. Takže není to spíš tak, že vás zachránily peníze se střediskem spojené?
Finanční pomoc to je, ale není rozhodující. Je fakt, že nám ty peníze z devadesáti procent pokryjí náklady pro trenéry mládeže, což je základ. Ale stále je tu riziko, že se dostaneme do finančních problémů.

Podle toho, co jste říkal, tak peníze pro mládež máte. Sponzoři už vám nestačí ani na první mužstvo?
Momentálně nestačí. Ale za podmínky, že už nám město nesníží svůj příspěvek, tak to přežijeme. Byť se můžu domnívat, že ten příspěvek je nedostatečný, tak nám pomůže.

Buďte prosím konkrétní. Kolik peněz potřebujete?
Musel bych jmenovat i ta předcházející čísla. V roce 2012 9,6 milionu, v roce 2013 4,6 milionu, v roce 2014 2,25 milionu a v roce 2015 dva miliony. Aspoň ty dva miliony potřebujeme.

V březnu se mluvilo o tom, že vám chybí zhruba milion.
Musíme hledat. Ale sehnat sponzory je stále těžší. Už jsou unavení tím mým neustálým otravováním. Přitom to jsou mně blízcí lidé a říkají mi, abych se na fotbal vykašlal, nebo mě zničí. Nemůžu být ale na ně zlý. Pomáhali mi spoustu let. Všechno se vyvíjí. Chápu, že mají jiné priority.

Peníze ale klub potřebuje.
Město snížilo příspěvek, to samé krajský úřad. Všichni snižují, ale klub existuje pořád. Pořád je tam patnáct družstev, pořád je tam mládež, pořád je tam ten stadion, který potřebuje údržbu. Ze svazu jsme dostávali ještě před třemi lety v MSFL 350 tisíc. Loni 125 tisíc a letos už jen 100. Místo toho, aby se finance pro kluby zvyšovaly, tak je to naopak. Přitom svaz rozhodl o navýšení odměn pro rozhodčí, což vám zase odebere další peníze z rozpočtu. Budeme muset snížit náklady na A mužstvo a propustím jednoho člověka jako zaměstnance, což je nějakých 250 tisíc ročně úspora. Teď jednáme se Sigmou o tom, že by její béčko mohlo hrát 
u nás druhou ligu. Zatím jsme se neshodli, ale uvidíme. Něco si také pomůžeme mistrovstvím Evropy, kdy u nás bude Itálie.

Jak lukrativní je pro vás Euro?
Takhle. Částka je úplně jiná, než bychom si představovali. Musím říct, že jsem byl docela zklamán. Na to, jak velká je to akce. Při prvním jednání v Praze jsme to zabalili po dvaceti minutách. To, abychom ještě mistrovství Evropy sponzorovali, to si nemůžeme dovolit. Byly požadavky na trávník, vybavení, rehabilitaci, přičemž náklady se blížily milionu a dostali jsme nabídku na 300 tisíc. Na všechno jsme nakonec dostali 560 tisíc. Většinu z toho ale utratíme. Moc nám jako částka za pronájem nezbude.

Co všechno jste museli kvůli Italům upravit?
Přivezli jsme travnatý koberec pro obnovu brankoviště. Nechceme si uříznout ostudu. Chceme pro ně mít co nejlepší trávník. Dál to byly různé požadavky jako masérské stoly, rehabilitace nebo třeba to, že denně chtějí mít 
k dispozici sto kilo ledu. Musím do toho také započítat, že dva zápasy musí áčko odehrát ve Slatinicích a béčko 
s dorostem v Hodolanech. Nezdá se to. Ale desetitisíce jen naskakují.

Když už jste zmínil stadion 
v Hodolanech. HFK se jej vzdal 
a teď se na něm tvoří nový klub. Proč už jste o Hodolany neměli zájem? Bylo to také z finančních důvodů?
Částečně ano. Stadion ani nebyl ve vlastnictví HFK. Měli jsme ho na 25 let v bezplatném užívání. Před nějakými deseti lety byl tamní klub před krachem. Tři čtvrtě milionu dluhů. V té době jsme na tom byli dobře. Zaplatili jsme dluhy, udělali nutné rekonstrukce. Provoz ale stál 300 tisíc ročně, a to jsme si v současné době prostě nemohli dovolit. Museli jsme se uskrovnit. To, že se tam tvoří nový klub, je pro fotbal jedině dobře a ten stadion bude zase žít.

Zpět k HFK a úsporám, o kterých jste mluvil. Jak se to projeví na fungování klubu a cílech v příští sezoně?
Jak už jsem říkal. Musíme snížit náklady na první mužstvo i na trenéra. Bohužel. Třetí ligu budeme hrát, ale na jaké úrovni, to těžko můžu odhadnout. Postavíme to na mladých chlapcích a uvidíme. Pro mě teď výsledky 
a umístění prioritou nejsou. Důležité je, aby fungoval celý klub a jeho struktura zůstala zachována. Dřív jsem si plánoval dvouletky. Do dvou let chceme postup do divize, do dvou let chceme do třetí ligy. Teď ale nic takového nemám. Potřebujeme přežít rok 
a uvidíme, jestli se nám to podaří zlepšit. Celý výbor HFK bude dělat všechno pro to, aby klub neskončil v propadlišti dějin.

Sponzory sháníte těžko, sám mluvíte o tom, že příspěvky 
z veřejné sféry jsou čím dál nižší. A Euro za rok nebude. Co by se muselo stát, aby se vaše situace změnila?
Víte, já to řeknu ze široka, ale moc bych si přál, aby to zaznělo. Stěžujeme si, jak se chová mládež. Excesy ve školách přibývají. Je to všechno stále horší. Všechny bych pozval, aby se přišli v úterý v půl páté podívat do Holice, co pro těch sto padesát dětí, které tam trénují, dělá sport a trénink třikrát, čtyřikrát týdně.

Takže byste si přál vyšší podporu od kraje či města?
Tohle by město i kraj měly podporovat. A tak, aby to mělo smysl, a ne, aby to bylo jen na přežívání. Sport je pro děti úžasná průprava do budoucnosti. Ve všech směrech. Nejsou obézní, umějí se pohybovat, protože nevysedávají u počítače. Neflákají se po ulicích, ale stejně jsou součástí kolektivu, který je taky trochu vychovává. Toto by mělo mít zelenou. Porovnám-li v Olomouci výdaje na divadlo a na sport, tak vidím velký nepoměr. Zvlášť, když ještě odečtu z toho sportu hokej, který dostává v poslední době extrémní příspěvky. Nepovažuji se za kulturního barbara, ale jsem přesvědčený, že pro mládež dělá sport pro zdraví mladé generace mnohem víc.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 13.06.2015 v 13:21
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.