MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Z webu JM fotbal

Rozhovor. Milana Valachoviče čeká první trenérské angažmá mimo jih Moravy. Po Hrušovanech, Bavorech, Mikulovu a Břeclavi převzal od léta Hlučín. Nový tým povede poprvé v MSFL v sobotu na půdě Prostějova.

Jak se zrodilo vaše angažmá v Hlučíně?

Už někdy v dubnu mě oslovil tehdejší majitel Hlučína pan Kot, že by měl zájem o moje angažmá. Začátkem června jsme to pak dotáhli už s novými majiteli. Měl jsem jěště dvě další nabídky z vyšší soutěže, ale nakonec jsme se nedomluvili, respektive nemám trenérskou licenci na tyto soutěže, nebyl jsem přijat na trenérskou profi licenci z důvodu velkého počtu uchazečů.

Co vše máte v klubu na starosti?

Jsem trenér A mužstva a sportovní ředitel, což znamená, že mám na starosti celý sportovní úsek.

Je to vaše první trenérské angažmá mimo jih Moravy?

Aktivně jsem hrával fotbal na Slovensku, ale trénoval jsem jenom na jižní Moravě. Mimo jih Moravy tedy trénuji poprvé.

V posledních letech jste vedl Hrušovany, Bavory, Mikulov a Břeclav. Na které angažmá nejraději vzpomínáte?

Na všechna trénerská angažmá vzpomínám rád. V Hrušovanech jsem začínal a podařil se nám obrovský úspěch, kde jsem se trochu zviditelnil jako trenér a pak následovalo angažmá v Bavorech. Tam jsem přišel už jako zkušenější trenér a měl jsem měl možnost pracovat s ligovými hráči, od kterých jsem získával nové zkušenosti. Opět se nám podařil velký úspěch, tak jako v Hrušovanech v podobě postupů z OP až do divize. Tam nás nepřipustili jenom z důvodů administrativních. Takže když to sečtu, tak se mi podařilo v osmi letech osmkrát postoupit. Pak následoval Mikulov, kde jsem mužstvo přebíral v rozkladu, tři týdny před soutěží jsme měli čtyři hráče a pak jsme vyhráli podzimní část soutěže. Celkově jsme skončili čtvrtí a v jarní části jsme zařazovali mladé dorostence. Do Břeclavi si mě následně vzal pan Michal, se kterým jsem působil v Hrušovanech a Bavorech, kde jsem mu půl roku dělal asistenta a poté přešel do funkce hlavního trenéra. Podařil se nám mimořádný úspěch v podobě 3. a 5. místa a byli jsme schopni konkurovat profi mužstvům jako byli HFK Olomouc, Třinec nebo Frýdek -Místek. Hráli jsme atraktivní fotbal a zobchodovali jsme Jardu Navrátila do holandské ligy, což bylo naprosto nevídané a Jardu Málka do Třince. Bohužel pak se klub vydal jenom cestou oddlužování a utrpěly sportovní výsledky.

Zkuste zmínit jednoho hráče z těchto klubů, se kterým se vám nejlépe spolupracovalo?

V Hrušovanech jsem se hodně učil od Ladi Michala, který v té době trénoval Slovácko a Českou mládežnickou reprezentaci. V Bavorech to byla celá plejáda ligových hráčů, nerad bych na některého zapomněl. V Mikulově to byl hlavně Ondra Pokorný a v Břeclavi Honza Neuberg, který při angažmá v MSK vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze.

Jaké máte v Hlučíně podmínky pro práci? Třeba ve srovnání s Břeclaví, která hraje také třetí ligu?

Podmínky tady v Hlučíně nemáme s porovnáním s Břeclaví ideální. Na tréninky dojíždíme do okolních vesnic a zázemí šaten a kanceláří je taky v porovnání s Břeclaví špatné. Tady máme slíbeno od majitelů v nějaké kratší době nápravu. Velký rozdíl je v mentalitě lidí. Tady na severu je těžší život, větší konkurence a ty kluci si toho víc váží, když se někam dostanou. Tady ti lidi chtějí a dělají fotbal zodpovědněji a v Břeclavi jim jde jenom o moc a funkce. Po krachu Tatranu Poštorná místním lidem deset let trvalo, než se vrátili k ovládání klubu a celou dobu jim vadilo, že klub nevedou místní a je jedno jestli to děláte dobře nebo špatně. Na Ostravsku je jedno odkuď jste, musíte však prokázat kvalitu a charakter. Odbornost na trénerských postech je tu daleko větší než v Břeclavi. Jenom porovnání. Trenérského metodika a poradce, který se aktivně zúčastňuje tréninků a zápasů, máme pana Vernera Ličku, který je předsedou české unie trenérů, trenér U-19 je bývalý ligový hráč Opavy Jarda Kolínek, U-17 bývalý hráč Baníku Mokrohajský, U-16 střelec Opavy Martin Rozhon, U-15 reprezentant Václav Daněk, U-14 Peter Drozd mistr republiky z roku 2004 s Baníkem ,který zároveň dělá a asistenta u A -mužstva.

Vaši hráči jsou profesionálové?

Většina našich hráčů jsou studenti, protože budujeme mužstvo s výhledem do budoucna, se kterými uzavíráme neamatérské smlouvy.

Jaké má Hlučín ambice pro letošní sezonu?

Rádi by jsme se vyhli bojům o záchranu a prezentovali se líbivým fotbalem.

Kde vidíte hlavní favority soutěže?

Asi největší favorit bude Sigma, nahoře bude zřejmě i Zábřeh a Slovácko B.

Kam pasujete jihomoravskou trojici - Břeclav, Líšeň, Vyškov?

Soutěž bývá někdy nečitelná. Líšeň asi mít problémy nebude, tím, že si pomůže hráči ze Zbrojovky, ve Vyškově je zkušený trenér Milda Machálek, který třetí ligu dokonale zná. A co se týče Břeclavi, nevím a těžko se mi o tom mluví.

Na závěr se nemůžu nezeptat. Asi ležíte na jihu Moravy někomu v žaludku, protože v anonymních diskuzních fórech se objevovaly útoky na vaši osobu už když jste trénoval v Bavorech a teď také v Břeclavi, když se nedařilo. Proč?

Ta odpověď je naprosto jednoduchá a už jsem o ní mluvil. V Česku se úspěch nepřeje a nedopouští. Jeden paradox. V Břeclavi jsme hráli v popředí MSFL, všude nás chválili za předvedenou hru, a u nás na stadionu jsme měli nejvíc kritiků. A Bavory? Jak si mohly dovolit tolik ligových hráčů, tolik postupů, když to nemám já. To je prostě lidská závist. Jenom u Břeclavi je zajímavé, že jakmile se dostali do vedení klubu lidi, kteří tam jsou teď, tak přestali anonymní příspěvky a výsledky stejně nebyly. Takže je naprosto jasné, kdo to psal a můžou teď tito lidi dokázat, co se povedlo celodenní prací mně a přeju jim k tomu hodně štěstí a lepší výběr spolupracovníků než jsem měl já.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 08.08.2014 v 23:26
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.