Exligisté v Líšni bavili góly i hláškami

V úterní dohrávce Zimního turnaje v Líšni udolal hvězdami nabitý Prostějov domácí fotbalisty. Výsledek? 2:4. Už před včerejším duelem Zimního turnaje v Líšni domácí tým prohrával 1:5. V čem? V počtu bývalých ligových hráčů.

Autor:
Michal Čejka

Na domácího Richarda Dostálka tentokrát zastínila přesila borců v dresu divizního Prostějova. Ten si s přehledem došel pro čtvrté vítězství, pro domácí šlo o první porážku.

Zkušený divák fotbalu v televizi ty tváře snadno rozeznal. Někdejší letenský špílmachr Lukáš Zelenka s modrým kulichem na hlavě se rozcvičuje vedle Michal Pospíšila – borce, který si zahrál ve Skotsku nebo Belgii „Je teplo. Já jsem teď zvyklý na mínus patnáct,“ povídá mu Zelenka. Při rozběhávání se sparťanská klika od sebe nehne na krok.

To legenda Žižkova Tomáš Hunal volí odlišný přístup, rozcvičuje se soustředěně a sólo.

Tato jména a některá další navzdory mrazu, úternímu termínu a svatému Valentýnovi do Líšně láká na čtyři desítky příznivců obou klubů.

Posila do branky z brněnské Zbrojovky Tomáš Bureš musí proti prvnímu domácímu kontru zasahovat nečekaně už po šesti vteřinách zápasu.

Hned v 5. minutě ale potvrzuje instinkt zabijáka Pospíšil a zblízka posílá Hanáky do vedení.

Pak zase ukazuje zkušenosti Hunal. I když nestíhá rychlostně, neutíkají mu ani dvacetiletí mladíci. Zatahání za rukáv v nestřeženém okamžiku dělá divy.

Domácí trenér Zbořil není spokojený s tím, jak snadno jeho svěřenci přicházejí o míč. „Hrajte líp. Vždyť jim ty šance připravujeme sami,“ nabádá z lavičky.

Zelenka místy předvádí také rozhazování rukama, za což jej ve své době neměl rád sparťasnký trenér Hřebík. Vzápětí ale předevede překrásnou nabídku do uličky. A spoluhráč Machálek ji elegantně využívá. „Takhle to nejde,“ čertí se po další zbytečné ztrátě míče Zbořil.

Ale i exligoví matadoři jsou jenom lidé. A dělají chyby. Podzimní stoper Zbrojovky Zbožínek si dovolí příliš bohorovnou kličku na svém vápně. Brankáře Bureše za špatný výkop vyplísní Hunal. „Ty to pořád hraješ na toho nejmenšího,“ vzteká se. „Promiň,“ kaje se na dálku prostějovská jednička.

Brankář Bureš odchází o poločase střídat a Prostějovu se tak rozpadá defenzivní trojice, dohromady stará sto pět let.

Před začátkem druhé půle se ligová galaxie smršťuje na středovém kruhu. Domácí Dostálek si musí od kolegů ze soupeřova tábora vyslechnout, že se jim úplně nelíbí osvětlení nad umělou trávou. Vzápětí Zelenka prozrazuje recept, jak uchránit míč ve své moci. „Chápeš, já toho hráče nevidím. Já ho prostě poznám po čuchu,“ směje se špílmachr.

Ale i expert se zkušenostmi z Ligy mistrů se občas utne. „Ty vole, ta byla,“ slyší od glosátora Hunala po chabé střele.

Ale vzápětí se někdejší sparťanský „andělíček“ dočká gólu. Rozkaz „pouštěj“ spoluhráči respektují a Zelenka placírkou zvyšuje už na 3:0.

Domácí se ale také dočkali díky Zbyněk Oprchal. Dvanáct minut před koncem se po rohu trefil Martin Drábek.

Vzápětí znovu stanovil rozdíl dvou branek bombou do šibenice hostující Petr Poláček.

SK Líšeň – Prostějov 2:4 (0:2)