MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Zelenka by měl hrát za Prostějov na ZT v Líšni

Zelenka dává sbohem, jde jen do divize. Z ligy mě nikdo nechce, říká
Je mistrem Evropy do 21 let z roku 2002, hrával Ligu mistrů, před šesti lety patřil do národního mužstva a ještě loni na podzim hrál nejvyšší soutěž v Maďarsku.

Miloslav Novák 17. ledna 2012

Teď fotbalista Lukáš Zelenka profesionální kariéru končí. Ve dvaatřiceti. A uvažuje o tom, že na jaře bude nastupovat za Prostějov v divizi.

„V pátek tam jedu na trénink, v sobotu bych měl poprvé hrát,“ říká blonďatý záložník, který byl svého času jednou z hvězd ligy.

V prosinci se dohodl na ukončení profesionální smlouvy v Honvédu Budapešť. Od té doby na seriózní nabídku čekal marně. Dočkal se až z Prostějova.

„Ze všech nabídek, které jsem dostal, se mi ta z Prostějova líbí nejvíc. Vyhovuje mi, že budu mít čas i na mimofotbalové záležitosti. A taky jsem se už nechtěl trmácet do ciziny,“ prohlásil Zelenka.

Ale jdete jen do divize, do čtvrté nejvyšší soutěže. To je přece výrazný krok dolů, ne?
Hodně lidí mi říká, že jsem blázen, že je to škoda. Že ve dvaatřiceti bych mohl ještě dva tři roky na nejvyšší úrovni někde hrát.

A co vy na to?
Říkám, jestli by to pro mě mělo smysl.

Lukáš Zelenka
narozen 5. října 1979
- v sedmnácti odešel ze Sparty do Anderlechtu, belgickou ligu hrál za Westerlo. V létě 2001 ho Sparta koupila zpátky.
- Ve Spartě působil pět let, nejdřív neměl místo v základní sestavě, postupně se vypracoval v oporu a dostal se do reprezentace.
- v lednu 2006 přestoupil do Manisasporu, po dvou letech se vrátil do Westerlo a v létě 2009 překvapivě zamířil do Slovácku, kde pomohl k záchraně.
- v létě 2010 ho Slovácko vyřadilo z kádru a devět měsíců nehrál fotbal
- v únoru 2011 odešel do Honvédu Budapešť, v prosinci se tam dohodl na předčasném ukončení smlouvy
- na jaře by měl nastupovat za divizní Prostějov, kde působí bývalí ligoví fotbalisté Tomáš Hunal, Roman Janoušek a Petr Papoušek. Na podzim tam vypomáhal Miroslav Baranek, který se od ledna stal vedoucím mužstva Sparty.
- v divizi E patří Prostějovu čtvrtá příčka, na vedoucí Orlovou ztrácí dvacet bodů. Do třetí ligy postoupí jen vítěz.
- za současným vzestupem fotbalu v Prostějově stojí i Miroslav Černošek, majitel TK plus Prostějov a agentury Česká sportovní, která v Česku zajišťovala zápasy hokejové NHL, basketbalové Final Four, organizuje atletickou Zlatou tretru či tenisový Davis Cup a Fed Cup. Černošek je zároveň manažerem špičkových světových tenistů Petry Kvitové a Tomáše Berdycha.

Proč by nemělo?
Podívejte, já jsem toho zažil docela dost. Nepotřebuju sobě ani někomu dalšímu nic dokazovat. A abych každý den tvrdě trénoval, neměl vůbec čas na rodinu, na své tři děti, a pak za to stejně nedostával peníze, protože kluby pravidelně neplatí… To fakt nemám zapotřebí. Všude dostávají přednost mladí, kteří pro kluby nejsou drazí. Muselo by se mi to líbit tak, aby čas a práce, co do toho dám, byly zaplacené. A taky už nechci spekulovat, jestli mi někdo za týden, za dva zavolá. A já se nikdy nabízet nehodlám.

Ale finanční nabídka z divizního klubu může být pro vás těžko zajímavá. Nebo je to jinak?
Samozřejmě, že nejde o miliony.

Proč vás tedy zaujala?
Hlavně to bylo seriózní jednání pana Černoška. Jsem domluvený, že tam budu dvakrát týdně jezdit na trénink a pak na zápas. A je to pro mě i finančně zajímavé.

Ale neříkejte, že se z divize dá vyžít. Budete vedle fotbalu dělat ještě něco jiného jako vaši budoucí spoluhráči?
Nepotřebuju se honit za penězi, nejsem zlatokop. V cizině jsem si něco vydělal. A pak budu mít čas na to, abych si začal dělat trenérskou třídu. Začnu od nejnižší a uvidím, kam to dotáhnu.

Zmínil jste, že nabídka z Prostějova se vám líbí nejvíc ze všech, které jste dostal. Odkud jste měl ty další?
Něco jsem měl v nižších soutěžích v Německu, Belgii a v Holandsku. Ale spíš to bylo takové to oťukávání, co by, kdyby, nic konkrétního. Něco se mohlo naskytnout v Polsku, to by se mi líbilo už kvůli tomu, že tam bude mistrovství Evropy. Ale to nevyšlo.

V Honvédu Budapešť už jste zůstat nechtěl?
Ne, určitě ne. Měl jsem toho dost. Neplatili, jak měli, a pak tam byly i další věci.

Co vám provedli?
Měl jsem tam smlouvu ještě na rok a půl, ale po podzimu si mě zavolali a zkoušeli mi kontrakt vypovědět. To byl pro mě signál, že už tam být nechci. A nakonec jsme se domluvili, že to ukončíme.

Poslední roky jste na angažmá štěstí neměl. Ani předtím ze Slovácka jste neodcházel v dobrém.
Tam to všechno začalo. První rok docela dobrý, vzpomínám hlavně na perfektní fanoušky. Ale pak mě klub skoro rok nenechal hrát. Kdyby to tak nebylo, tak jsem do Maďarska nešel. A tam jsem se loni na podzim zranil a musel na operaci s kotníkem. Teď už jsem v pohodě, trénuju, něco jsem si odběhal a čekal, jestli se někdo ozve.

A až na Prostějov se nic konkrétního neobjevilo.
Chtěl jsem se vrátit domů, do Česka. Myslím si, že bych na naši ligu ještě měl. Ambice by byly taky. Jenže nikdo se mi neozval. Asi se mě bojí.

Proč?
Protože říkám věci přímo, nekličkuju. Ale někdy až moc přímo a to se tady lidem nelíbí.

Ale asi se to líbí Miroslavu Černoškovi, kterému patří prostějovský tenisový klub, je manažerem Kvitové a Berdycha a v poslední době se začal angažovat i ve fotbale, když vás tam chce.
Hlavně se mi líbilo jeho jednání. To na mě opravdu zapůsobilo. Mluvil jsem i s trenérem Jurou. Zajímalo mě to, tak jsem se tam jel i podívat. Sice je to divize, ale klub funguje snad na lepší úrovni než Honvéd. Aspoň mi to tak zatím přišlo. Možná, že tam půjde i můj bývalý sparťanský spoluhráč Michal Pospíšil, takže bychom mohli jezdit spolu. Takže zatím všechno vypadá dobře.

Je něco, z čeho máte obavy?
Trochu se bojím, že až přijedeme ven, budou na mě lidi řvát. Ale tak to vlastně bylo i v lize. A asi musím počítat i s tím, že na mě soupeři nasadí jedno dva hráče, kteří mě celý zápas budou okopávat jako brambory.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 17.01.2012 v 09:07
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.