MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Šéf Holice: Úspory nám neuškodí, budeme skromnější

To nejhorší by měla mít fotbalová Holice za sebou. Ještě před vánočními svátky jí hrozilo, že ani nedohraje jarní část Moravskoslezské fotbalové ligy, přestože její tabulku po podzimu vede.

Autor:
Jiří Fišara
Poslanci, senátoři a následně i prezident republiky schválili nový loterijní zákon a HFK rázem přišel o osmdesát procent rozpočtu.

Ten plnily loterijní společnosti, které mohly dosud samy rozhodovat, kam půjdou peníze z povinných odvodů.

Od 1. ledna už peníze putují půl na půl do státní a městské kasy. Právě bez výrazné pomoci města se HFK v roce 2012 neobejde.

„Z jednání s představiteli města mám pozitivní pocit. Mají zájem situaci řešit. My zase musíme ukázat, že jsme schopni se uskrovnit,“ říká předseda představenstva HFK Vladimír Dostál, který ve čtvrtek na schůzce se všemi zaměstnanci oznámil podobu razantních úspor.

Jak velké úspory musíte udělat?
Výdaje byly sníženy o padesát tři procent. Zaměstnanci budou muset jít dolů o deset procent, někteří hráči až o dvacet procent. Je to razantní, ale je to postavené tak, abychom v rozsahu celé mládeže, béčka i áčka byli schopni pro jaro fungovat. Netvrdím, že třeba v létě nedojde ke zrušení béčka, ale to bych teď předbíhal. Pokud to takto dokážeme srazit, tak věřím, že dostaneme podporu od města, která nás zachrání.

Kolika lidí se změny dotknou a jak tu zprávu všichni lidé v klubu přijali?
Týká se to asi padesáti lidí od zaměstnanců, přes trenéry mládeže až po hráče. Potvrdilo se to, co jsem si myslel, že jsou v klubu charakterní lidé, kteří si uvědomují vážnost situace. V drtivé většině to chápou a jsou ochotni se na snížení svých podmínek dohodnout.

Co když někdo nebude chtít na novou smlouvu přistoupit?
Kdo s tím nebude souhlasit, tak prostě bude muset odejít. Jde mi o to, aby to celý klub přežil a aby fungoval. Kdo chce dnes vydělávat velké peníze, tak bude muset do jiného oboru, než je fotbal, nebo aspoň jinam než do třetí ligy. Celý svět prožívá už tři roky krizi, ale fotbalu v Holici se to výrazně nedotklo. Snížili jsme o něco náklady, ale pořád jsme byli velmi dobře finančně zajištěni. Teď ta doba skončila a budeme si muset utáhnout opasky.

Nešlo udělat jiné kroky, aby se chybějící příjmy podařilo nahradit jinak?
Samozřejmě jsme začali okamžitě pracovat na získání náhradních sponzorů. Ale kdo vám v dnešní době dá ze svého třeba 100 nebo 200 tisíc. Navíc my potřebujeme nahradit miliony.

Mluvilo se o tom, že byste mohli snížení nákladů dosáhnout zrušením A týmu a pokračovat jen s béčkem, nebo naopak zredukováním mládeže. To už nehrozí?
Nic z toho udělat nehodlám. Řekl jsem si, že buď to zachráním celé a bude to fungovat v úsporném režimu, nebo skončíme. Právě to, že se snažíme zachovat mládež prakticky beze změny, bylo zaměstnanci přijato velmi pozitivně. Navíc znovu bojujeme o sportovní centrum. Se základní školou Heyrovského už je podepsaná smlouva, takže od léta bychom měli centrum dostat. Což mimochodem znamená další příjem asi půl milionu ročně na mládež v rámci projektu fotbalové asociace.

Bez podpory města to nezvládnu
Před svátky jste byl hodně skleslý a připouštěl jste i možnost, že fotbal v Holici skončí. Teď už působíte o dost bojovněji. Zlepšila se o tolik situace?
Tehdy to bylo čerstvé a byla to poměrně velká rána. Na konci prosince jsem byl ve Španělsku, kde jsem si odpočinul a nabil se takovou energií, že už věřím, že to zvládneme. Všechno zlé je pro něco dobré. Začneme si více vážit každé koruny a dvakrát ji obrátíme, než ji vydáme. Nakonec před deseti lety, když jsme postoupili do druhé ligy, tak jsme taky tak fungovali. Byli jsme skromnějším klubem. Myslím, že nám to zase tolik neuškodí.

Berete tu současnou situaci jako další výzvu?
Dá se to tak říct. Považuji se za silného člověka, ale je jasné, že bez podpory z města to tentokrát nezvládnu. Ale z jednání s městem jsem cítil snahu situaci řešit, protože vidí, že klub funguje bez problémů, je tam široká mládež, vybudoval se krásný stadion a to nejen z dotací, ale i z vlastních prostředků. Cítím, že snaha pomoct nám na městě je. My zase musíme dokázat městu, že nestojíme jen s nataženou rukou a postarejte se o nás. Chceme ukázat, že od nich žádáme jen to, co je na náš provoz nezbytně nutné.

Letenky do Španělska propadnou
Jak změny ovlivní sportovní cíle. Třetí rok usilujete o postup do druhé ligy a nyní vedete tabulku. Budete se o postup dál snažit?
To, jak jsme teď nastavili rozpočet, by mělo zajistit, abychom mohli naplnit naše cíle. Ambice jsou dál takové, že soutěž chceme vyhrát a měli bychom ji vyhrát. Dokonce už plánujeme rozpočet na příští rok a myslím si, že jsme schopní druhou ligu klidně hrát.

Museli jste se nějak uskrovnit v přípravě? V minulosti jste jezdili na soustředění do Starého Města, ale letos ho v plánu nemáte.
'Řeknu to naprosto upřímně. Propadnou letenky za 125 tisíc do Španělska. Od 5. do 12. března mělo být mužstvo na týdenním soustředění na Costa Blanca. Letenky už jsou koupené, hráči si něco přispívali a něco šlo z rozpočtu. Teď to propadne. Na druhou stranu pokud chci po městě podporu, nemůžu si dovolit létat do Španělska na soustředění. Dokonce došlo k zajímavé věci. Můj obchodní partner, který je velikým fanouškem Barcelony a milovníkem fotbalu, mi nabídl, že celý pobyt mužstvu zaplatí. Ale já jsem to odmítl, protože nepovažuji za vhodné, abychom tam letěli, když žádáme o pomoc. Byť by to klub vlastně nestálo ani korunu.

Důslednější spolupráce se Sigmou
Na posilování v zimě asi také mít nebudete, že?
Pokud všichni přistoupí na podmínky, které jsme se snažili nastavit co nejcitlivěji, tak mužstvo zůstane pohromadě. To mužstvo už teď bylo silné a jen to, že se uzdraví Laco Onofrej, který vlastně celý podzim nehrál, bude posílením. Mimochodem právě s ním už jednání o snížení podmínek proběhlo a má zájem v Holici zůstat. Věřím, že další budou následovat. Jak už jsem říkal, kdo na nové podmínky nepřistoupí, tak bude okamžitě uvolněn. Ve fotbale teď není nikde na růžích ustláno. U mě měli vždy jistotu, že to, co bylo slíbeno, pokaždé dostali. A pokud přistoupí na nové podmínky, tak můžu garantovat, že to tak bude i nadále.

Co by se stalo, kdyby vám nakonec přece jen zmizel větší počet hráčů?
V ten moment nastoupí velmi úzká spolupráce se Sigmou, o které už se delší dobu bavíme. A ke které se stejně od léta chystáme přistoupit ještě důsledněji. S panem Lébrem, Runtákem i Gajdou jsme už v poslední době o tom diskutovali. Ono nám nic jiného ani nezbude, protože si stejně nebudeme moct dovolit hráče ze Slovenska nebo odjinud, abychom jim platili cesťáky a podobně. Budeme se muset uskrovnit, ale to se stalo spoustě lidí, kteří třeba přišli o zaměstnání. A také to zvládli. Uskrovnit se budou muset i fotbalisté. To se zkrátka nedá nic dělat.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 08.01.2012 v 16:19
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.