MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Z webu Denik.cz

Holickému fotbalu hrozí vážné existenční potíže
Olomouc – Nečekané, ale o to tíživější potíže se valí na fotbal v Holici. Klubu z olomouckého předměstí, který působí ve třetí nejvyšší soutěži, hrozí, že v souvislosti se změnou loterijního zákona přijde až o 80% rozpočtu.

Podle předsedy představenstva 1. HFK Olomouc Vladimíra Dostála dokonce ani není vyloučena varianta, že by klub musel ukončit činnost.

Autor: Jiří Fišara
Fotbalisté 1.HFK OlomoucAutor: DENÍK/Miroslav Mazal„V tak kritické situaci jsme za 18 let, co ve fotbale působím, nebyli. Klub momentálně potřebuje minimálně milion měsíčně a nemohu si dovolit jet na dluh. Teoreticky se může stát, že v Holici bude v průběhu ledna vyvěšen řetěz na bráně. Tak vážná ta situace je,“ řekl Dostál.

Pokud Poslanecká sněmovna do konce týdne schválí novelu zákona ve znění, v jakém ji minulý týden odhlasoval senát, pak hrozí Holici existenční potíže.

„Neměl bych prostředky ani na dohrání jara,“ tvrdí Dostál.

V praxi jde o to, že do současnosti mohly loterijní společnosti samy nakládat s povinnými odvody ze svého výtěžku a věnovat je na veřejně prospěšné účely, tedy například sport, kulturu, či charitativní sociální programy.

Od 1. ledna příštího roku by společnosti měli tuto možnost ztratit, alespoň podle návrhu novely, kterou vrátili do sněmovny 8. prosince senátoři a která by měla být ještě tento týden prohlasována.

Senát pozměnil návrh poslanců, podle něhož se měly povinné odvody rozdělit rovným dílem mezi veřejně prospěšnou činnost, obce a státní rozpočet.

Nový návrh už počítá s dělením pouze mezi obce a stát.

„To vnímám jako ránu pod pás. Na snížení prostředků jsme byli částečně připraveni, bylo by to pro nás ještě únosné. Ale senát řekl, že společnosti nemohou samy rozdělovat nic. Se ztrátou patnácti procent se dá úsporami něco dělat, ale osmdesát procent nenahradíte,“ sdělil Dostál.

Velcí sponzoři: Synot, Endl a Barnet
Holický klub pracuje s rozpočtem okolo 15 milionů korun. Z převážné části jej plní především příjmy od loterijních společností.

„Konkrétně je to Synot a firmy pana Endla a pana Barneta. Tito sponzoři zajišťovali pro 1. HFK Olomouc nemalé prostředky. Sponzoři z loterijních oblastí drželi posledních několik let klub nad vodou, a to takovým způsobem, že jsme mohli dále rozvíjet a budovat v Holici další a další zázemí. Naposledy to byla třeba nová posilovna,“ uvedl Dostál.

Pomoci by holickému fotbalu mohlo město Olomouc.

„Obrátili jsme se už na město a pana primátora, jestli nám pomůže tu situaci nějakým způsobem řešit. Otázkou je, jak to město vyhodnotí a jestli uzná, že aspoň nějaké peníze by ten klub měl dostat. Alespoň na rok 2012, abychom se na ten přechod mohli nějakým způsobem nachystat,“ prohlásil dále Dostál.

Za olomoucký magistrát se vyjádřila tisková mluvčí Jana Doleželová:

„Problému jsme si vědomi a hledáme řešení, jak se s ním co nejlépe vypořádat. Zatím čekáme, jaké bude definitivní znění zákona, ale toto téma otevřel primátor už na posledním jednání Rady města Olomouce, aby radní upozornil na možné reakce, které může tato změna vyvolat. Rada by se měla tématem podrobněji zabývat hned začátkem příštího roku.“

V problémech nebude asi jen holický fotbal
Město v současnosti také zjišťuje, kolika dalších organizací se změny loterijního zákona dotknou.

„Nepředpokládáme, že by v této situaci byl jen holický fotbal. Samozřejmě ale platí, že vedení města nehodlá připustit, aby něco, co funguje už dlouho a funguje dobře, ze dne na den zaniklo,“ sdělila Doleželová.

V Holici se teď snaží sehnat narychlo sponzory z jiných oblastí, nicméně je to složité.

„Nějaká jednání máme za sebou, ale nedopadla zatím nejlíp. Naděje umírá poslední. Samozřejmě se snažím, protože za ta léta jsem do fotbalu vložil nemalé prostředky. Ale pokud někdo rozhodl, že peníze budou rozdělovat obce a stát, tak se teď o tu mládež bude muset postarat,“ má jasno Dostál.

Zrušit áčko? Ušetřím, ale přijdu o sponzory
Možnosti jak odvrátit zánik klubu, který je přece jen spíš teoretickou nejkatastrofičtější variantou, existují.

Například zrušení A-týmu mužů, přestože je momentálně na nejlepší cestě do druhé ligy.

„Jsou to nejtěžší chvíle, do kterých jsem se dostal.Když zruším áčko, tak ušetřím, ale zároveň ztratím další sponzory, protože každý klub je posuzovaný především podle áčka. Pak už by to byl začarovaný kruh. Všichni víme, jak dopadly Vítkovice ve chvílích, kdy je přestali podporovat jejich sponzoři,“ připomíná osud mistra Československa z roku 1985, který před rokem nedohrál sezonu ve třetí lize a momentálně má jen mládežnické celky a kupu dluhů.

Ať už situace dopadne jakkoliv, v HFK, kde působí kromě asi 280 sportovců a 30 trenérů také necelá desítka dalších zaměstnanců, bude muset k úsporám dojít tak jako tak.

„Je to věc nejbližších týdnů. Hned na pátého ledna svolávám všechny hráče, trenéry a zaměstnance, kde jim oznámím aktuální stav situace. A pokud bude špatná, tak budu muset začít propouštět,“ uvedl Dostál.

Jak se změní loterijní zákon
Povinný odvod ze svého výtěžku mohly loterijní společnosti dosud věnovat podle svého uvážení na sport, charitu, kulturu či sociální programy. Parlament před měsícem omezil tuto možnost nakládat s částí svého výtěžku na jednu třetinu, přičemž zbytek by šel do obcí a státního rozpočtu.

Osmého prosince senátoři návrh změnili. Podle nového návrhu, který by měla sněmovna schválit ještě do konce týdne, nebudou moct loterijní společnosti o rozdělování svého povinného odvodu rozdělovat vůbec.

Pokud sněmovna zákon skutečně schválí a podepíše jej prezident republiky, měl by začít platit od 1. ledna příštího roku.

Poslední aktualizace stránky: khladis dne 20.12.2011 v 19:06
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.