MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Z webu denik.cz

Importováno ze starého webu sklisen.com (autor KH 27.01.2011 v 09:26:14)

Dostálek: Myslím, že v Líšni se mě ještě dočkají

Brno /ROZHOVOR/ – Kapitán fotbalistů brněnské Zbrojovky Richard Dostálek uvažoval v zimě o konci profesionální kariéry, na jaře přesto pomůže v boji o záchranu.

Autor: Jaroslav Kára
V jarní sezoně oslaví už sedmatřicáté narozeniny. Po odchodu některých zkušených fotbalistů zůstává kapitán Richard Dostálek v kabině Zbrojovky na vrcholu věkového pořadí osamocený, až s téměř pětiletou mezerou ho „pronásledují“ Bureš s Doškem. Na hřišti se však stále pohybuje s lehkostí, která ho před šestnácti lety vynesla do reprezentace. Přitom se na konci uplynulého roku schylovalo k tomu, že brněnská ikona v jarním boji o záchranu týmu nepomůže. „Situace před Vánoci byla hodně hektická a okolo klubu se děly věci, které mě nutily uvažovat o mém konci ve Zbrojovce,“ pronesl zkušený střední záložník, který na jaře potáhne patnácté Brno za udržením v první lize.

Předpokládám, že nic jiného než záchranu si nepřipouštíte…
Samozřejmě. (rezolutně) Kdybych tomu nevěřil, už bych v Brně nebyl.

Právě o vašem konci se na počátku nového roku hovořilo. Uvažoval jste o něm?
Situace před Vánoci byla hodně hektická, došlo k velkým změnám a kolem klubu se děly velké věci. Vážně jsem zvažoval, že i můj konec ve Zbrojovce může nastat. Pak jsem se bavil s několika lidmi, kterých si velmi vážím a věřím jim, a proto nyní jsem připravený porvat se o záchranu.

Trenéři vás přesvědčovali a věří, že na jaře týmu pomůžete?
Otázka byla jasně postavená: pokud Dostálek nemá mužstvu co dát, už nemá v Brně být. Musí hrát jiní fotbalisté, Zbrojovka potřebuje zabudovávat do sestavy mladé kluky, perspektivní hráče, i když u mě perspektiva samozřejmě pořád ještě je. (směje se) Takhle jsme se s trenérem bavili a došli jsme k závěru, že mě v mančaftu chce.

Podílely se na vašem rozhodování také odchody zkušených spoluhráčů Trousila s Poláchem?
Nejen to, aspektů bylo hrozně moc.

Spíš než výkony Brna vás ke konci motivovaly záležitosti okolo klubu?
I sportovní stránka v tom hrála důležitou roli, nejsem typ člověka, kterému jsou lhostejné výsledky. Nerad prohrávám a za podzim jsem zažil tolik porážek, že jsem neměl moc důvodů k radosti. Samozřejmě jsem nechtěl udělat unáhlené rozhodnutí, že bych po některém zápase práskl dveřmi a řekl: Končím. To by mě to jednoho dne mohlo mrzet. Hlavně jsem to nechtěl udělat vůči spoluhráčům.

Uvažoval jste jen o konci v Brně?
(odmlčí se) Mám fotbal hrozně rád a ještě chvíli ho chci hrát, takže jsem zvažoval konec profesionální kariéry.

Půjde na jaře o vaši poslední půlsezonu, jak jste několikrát řekl, ať už dopadne jakkoli?
Sami vidíte, že moc starších hráčů už po ligových trávnících neběhá. Česko je v tomhle specifické, když někomu táhne na třicet, už je starý. Já přesluhuju o hodně, není důvod něco měnit, i když se rozhodnu až po skončení sezony.

V Líšni na vás stále čekají?
(smích) Předseda z Líšně mě bombarduje, co to jde, a pořád se vyptává, jaká je situace a jestli náhodou nehodím zatáčku do Líšně. Zatím je všechno v dobrém, spíš si děláme srandu, aby byla dobrá nálada. Myslím, že se mě v Líšni ještě dočkají.

Jak snášíte zimní přípravu?
Bez problémů. Je pravda, že když jsem absolvoval svou první, někteří moji spoluhráči ještě nebyli na světě. Vzpomínám si, že jsem tenkrát přišel do prvního mužstva a měl jsem spoluhráče, kteří byli o čtrnáct roků starší. Teď se vše otočilo. V kabině se mnou sedí kluci, kteří jsou o osmnáct let mladší. Kdyby byli hodně šikovní, někteří už mohli být i moje děti. (smích)

Jak vnímáte nezvyklou přípravu, ve které se v kabině prostřídá spousta testovaných hráčů?
Velice pozitivně, protože se připravujeme na záchranářský boj, který nás čeká v jarní sezoně, a snažíme se vytvářet pozitivní atmosféru, protože nám ani nic jiného nezbývá. Vyměnila se spousta hráčů, což pro nás může být výhoda, samozřejmě jsme přišli o zkušenost a strašně moc ligových startů u kluků, kteří odešli. Teď jsou v Brně hráči, kteří je mají a musí nahradit. Porveme se s tím.

Znal jste jménem všechny fotbalisty, kteří se v zimě v Brně objevili?
Když přijde nový hráč, nejprve zjišťujete, jestli dorazil na zkoušku, nebo ho klub podepsal. Potom se pídíte, kde hrál a co je za národnost, jestliže nemluví česky. Myslím, že žádný problém nevznikl, kluky jsme vzali naprosto bezproblémově, což vám určitě potvrdí. Žádný konflikt nebyl, i komunikace až na Marka (Ital Migliorini – pozn. red.) je s nimi bezproblémová. Doufám, že se v Brně cítí dobře a vytvořili jsme jim v kabině příjemnou atmosféru. Teď potřebujeme, aby to mužstvu vrátili na hřišti.

Prošel jste několika zahraničními kluby, jste zvyklý na takové časté příchody a odchody testovaných borců?
Zažil jsem i horší situace, kdy se točilo v přípravě ještě víc hráčů. (úsměv) Právě v zahraničí.

Obáváte se, že na hřišti budou scházet zkušenosti fotbalistů, kteří odešli?
To ukáže až soutěž. Teď se můžeme dívat optimisticky, že kluky nahradíme, ale pak všechno může být úplně jinak. Nezbývá než věřit. Mužstvo bude poskládané zhruba tak, jak se momentálně jeví, možná dojde ještě k minimálním změnám. Věříme, že tato sestava se dokáže o záchranu důstojným způsobem porvat.

Odpovídá tomu nálada v brněnské kabině?
Myslím, že je velice dobrá. Co se týká pracovitosti, přišli kluci s nadšením a zanícením pro fotbal, jež je z nich cítit, a přenáší ho i na nás, kteří jsme zažili špatnou situaci a ležela na nás deka z neúspěchů. Kluci podle mě berou, že začínají od nuly a startovní čára je pro všechny stejná. Není na nich cítit zklamání, že jsou ve Zbrojovce, které patří až patnácté místo.

Z kabiny vymizelo hodně třicátníků, máte si tam ještě vůbec s kým popovídat?
Já třicátníky nahrazuju, protože už mám roků hodně. (úsměv) Pořád si mám s kým promluvit, nemám problém si sednout na kafe s osmnáctiletým klukem, samozřejmě jeho záliby jsou občas trochu odlišné od těch mých, ale pořád máme pár společných zájmů.

Cítíte větší zodpovědnost, když jste z fotbalistů se zbrojováckou minulostí v kádru zůstal jediný?
Vůbec ne. Rambo (Michael Rabušic – pozn. red.) se velmi hrdě hlásí, že už je v Brně třetím rokem a patří služebně k nejzkušenějším. Rád se s ním podělím o tuto důležitou roli. (smích) V tom problém určitě není. Na klukách vidím, že je fotbal baví. Potřebujeme se jen semknout a vytvořit dobrou partu na hřišti.

Poslední aktualizace stránky: dne 23.03.2011 v 16:42
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.