MěFS | Fotbal | Gól | JmKFS | FAČR | Aktuálně | iFotbal | Zbrojovka | Výsledky | Pohár | MSFL | Fotbal ČR | Trenink | Onlajny | Deník | iDnes | Právě dnes | Google | Hráči FAČR (futsalu)

Týdenní program týmů SK LíšeňNábor malých fotbalistůPronájem hřiště

Více o soupeři

Importováno ze starého webu sklisen.com (autor KH 06.10.2009 v 23:13:00)

Založení klubu - Dnešní 1.FC Brno

Začátkem 20. století se v Brně zrodilo hned několik fotbalových seskupení, mezi která patřily např. Svatoboj, Blesk, DSK Olympia, Achilles, Technika, německý Brünner RK a Moravská Slávia.

První zmínky, které vedou k dnešnímu klubu 1. FC Brno, směřují do tehdy předměstské části Brna, Židenic. V Židenicích již existoval klub Horymír a také Studentský tým Židenice. Roku 1907 se zde na volném prostranství usadil již zmiňovaný klub Achilles. Po několika sezonách se ale fotbal ze Židenic postupně vytratil a tento stav trval až do roku 1913.

Nespokojenost se stavem fotbalu v Židenicích vyvrcholila 14. ledna 1913, kdy se v hostinci U Machů sešli zbylí členové Studentského týmu s mladíky z juniorského týmu Achilles. Hlavním iniciátorem a nadšencem byl Cyril Lacina, syn zámožného mlynáře, který byl v té době velkým fandou, zarputilým činovníkem Achillu a velmi štědrým mecenášem židenického fotbalu.

Otec Cyrila Laciny se stal předsedou klubu a sám Cyril pak vedoucím nového týmu SK Židenice. Za domácí hřiště byl zvolen tehdejší plácek Achillu u nádraží. Premiérové utkání se odehrálo v Kroměříži a hráči do něj nastoupili v původních červeno-bíle pruhovaných dresech. Od první sezony se také začala psát historie pravidelných derby zápasů s Moravskou Slávií.

Mistr ligy 1978
Zbrojovka si postupně vydobyla zvučné jméno s vizitkou hráčů, kteří individuálně, ale i týmově předvádí to nejlepší, co v nich je. Kroupa a Jarůšek jsou hvězdami týmu a svoje odvádí i pro reprezentaci. Návštěvy za Lužánkami se dostávají ke čtyřiceti tisícům a fanoušci neváhají a podporují své hráče i na stadionech soupeřů. Výsledky z prvních kol ligy naznačují, kam směřuje celý tým. Důležitými vítězstvími v podzimní části nad Plzní 3:1, Spartou 3:0 a Slavií 5:2 se stávají půlmistrem ligy a Karel Kroupa Fotbalistou roku 1977. Brno je v této době bez nadsázky metropolí československého fotbalu, návštěvnosti trhají rekordy a ve 28. kole je Zbrojovka odborníky pasována na mistra ligy. Po výhře v Trnavě 1:0 se tak i stane a Brno je šestým městem v Československu a čtvrtým v Čechách a na Moravě, kam konečně zavítá ligová trofej. Na předání trofeje na domácí půdě je za Lužánkami naprosto vyprodáno.

1.FC Brno B - sezona 2009/2010

SK Hanácká Slávia Kroměříž - 1.FC Brno B 0:1
1.FC Brno B - SK Sigma Olomouc B 1:1
1.SC Znojmo - 1.FC Brno B 1:0
1.FC Brno B - FC Dosta Bystrc-Kníničky 1:0
FC Baník Ostrava B - 1.FC Brno B 1:0
1.FC Brno B - SK Uničov 1:4
1.FC Brno B - 1.HFK Olomouc 1:1
FC Vysočina Jihlava B - 1.FC Brno B 0:0
1.FC Brno B - Městský SK Břeclav 1:0
Fotbal Frýdek-Místek - 1.FC Brno B 4:0

Tabulka
10. 1.FC Brno B 10 3 3 4 6:12 -3 12
14. SK Líšeň 10 3 1 6 8:16 -5 10

TABULKA DOMA
9. FC Brno B 5 2 2 1 5: 6 8

TABULKA VENKU
12. Líšeň 5 1 1 3 3: 9 4

Pokud bychom hráli v jiné době, mohli bychom z dosavadních výsledků 1.FC Brno B usuzovat na průběh utkání 1.FC Brno - Líšeň. Např. nejmenší počet vstřelených branek, ale také málo obdržených branek, Brno v žádném zápase nevstřelilo více, než jednu branku…. Z toho vyplývá, že pokud kdokoliv dobře brání na vlastní polovině, Brno má potíže se vstřelením branky a může udělat chybu a inkasovat. Pokud by někdo chtěl hrát proti tomuto mužstvu fotbal systémem „nahoru dolů“, je to zcela jistě voda na mlýn Brna.
Ale tuto sobotu v 10 15 na Srbské mohou všechny předpoklady vzít za své.
Jednak je repre přestávka a není vůbec jasné, proti komu bude Líšeň hrát. A navíc byl dnes od mužstva odvolán trénér Michal a nastoupil staronový trenér Maléř. A to vždy znamená větší aktivitu hráčů.
Takže nezbývá než věřit, že trenér i hráči Líšně mají dost zkušností s hrou 1.FC Brno a pokusí se brzy neinkasovat a odvézt alespoň bod. Bylo by také chybou, aby hráči Líšně, kteří prošli v některé době 1.FC Brno, byli přemotivovaní a chtěli na hřišti dokazovat, že jsou lepší než ti, co v Brně teď hrají. To mohou dokázat jedině výsledkem, nikoliv delším držením míče, počtem vyložených šancí, počet střel.,, Fotbal se hraje jedině na to, kdo dá víc branek, ostatní je naprosto nezajímavé !!!

Poslední aktualizace stránky: dne 23.03.2011 v 16:32
SK Líšeň, Kučerova 4, 62800 Brno, stránky jsou založeny na redakčním systému ClubMaster společnosti WebStep, s.r.o.
Provoz a činnost klubu podporují statutární město Brno, městská část Brno Líšeň a Jihomoravský kraj.
Změny obsahu vyhrazeny.