Více o soupeři

Importováno ze starého webu sklisen.com (autor KH 25.04.2007 v 02:30:56)

Oddíl kopané, pod hlavičkou TJ Žďasu, pravidelně startoval v župních soutěžích. Vzestup nastal v roce 1981-82, kdy fotbalisté TJ Žďas vybojovali titul přeborníka jihomoravského kraje a postoupili do republikové divize C. První rok v divizi znamenal další úspěch, tým trenéra Zemana o bod předstihl Vlašim a II.NFL byla tedy v roce 1983 skutečností. Následujících deset let byl tým Žďasu stálým účastníkem druhé národní fotbalové ligy převážně se pohybující ve středu tabulky. V sezóně 1989-90 dosáhl prozatím nejlepšího dosavadního umístění, když mu patřila 4. příčka. Sezóna 1992-93 ale znamená sestup do divize, ve které se tým pohyboval dalších pět. Ročník 1997-98 byl pro Žďas totiž dalším sestupovým rokem a z divize D se po 15 letech vrátil opět do Krajského přeboru JM. Od roku 2002-03 po reorganizaci krajů přešel tým FC Žďasu (přejmenování z TJ Žďas v roce 1995) do Krajského přeboru Vysočina. Zde se ale moc dlouho nezdržel a hned sezóna 2003-04 byla po dlouhé době opět postupová, když dvacetibodový náskok znamenal postup zpět do divize.
První rok se v divizi zachraňoval.
Přes touto sezonou Ždár naopak uvažoval o mimořádném postupu do MSFL. Sezona se však zatím moc nevydařila. V polovině podzimu byl odvolán trenér Machatka, kterého nahradil do konce podzimní části Zedníček, bývalý hráč Žďáru a KSB Brno a otec současných hráčů „Zedníčků“. V zimní přestávce se stal trenérem Dvořák, bývalý hráč Žďáru a reprezentant Karel Dvořák. Před prvním místrovským utkáním však na funkci rezignoval a trenérem se stal opět Stanislav Zedníček.

Sestava Líšně:
Sedmidubský - Čampa,Široký,Vlček,Cupák - Polák(59.Dufek),Pecha,Buršík,Oprchal(79.Herman),Buchta - Jaroš(82.Páviš)

TABULKA
4. Líšeň 21 10 5 6 35: 22 35 ( 2)
16. Žďár n Sáz. 21 4 6 11 29: 44 18 (-12)

Br: Vomela,Zedníček
sestava Keclík-Řeháček,Trojanovič,Šindelka/65 Odehnal/,Zich-Šimoníček,Vomela,Heide,Chmelíček/28Smejkal/-Zedníček,Bojda
Vstup do tohoto důležitého zápasu si domácí představovali asi jinak. Již ve 4 min. po hrubce domácího obránce a následném nepokrytí nabíhajícího Vlčka a jeho šibenici vedli hosté 0:1. Než se z tohoto šoku domácí vzpamatovali byl stav po hlavičce nepokrytého Mašleje z rohového kopu 0:2.Hosté kontrolovali hru i když většina zápasu probíhala na půli Vyškova,kdy se snažil hlavně agilní Chmelíček rozhýbat strnulou hru Žďasu. Ovšem pro vleklé zranění po půlhodině odstoupil. Hosté ještě jednou zahrozili hlavičkou Ličky,která se třela o břevno a tím svůj arzenál příležitostí do konce zápasu vyčerpali a soustředili se na udržení výsledku. To se jim dařilo do 60 minuty, kdy domácí začali hrát na tři útočníky a se třemi obránci.Poklidný zápas se obrátil v drama, které začal v 69 min. Vomela přízemní střelou k tyči a snížil, aby o pět minut Zedníček si zpracoval dlouhý míč od Trojanoviče a pod padajícím Kolárem vyrovnal.Začalo se hrát na jednu branku, kterou od pohromy zachránil třikrát Kolár po šanci Zedníčka v 78 min, hlavičce Bojdy v 82 min a včasným vyběhnutím do hloubi pole ukopl míč Zedníčkovi v 85 min. Několik závarů zůstalo nevyužitých a v nastaveném času vysunul Šimoníček hlavou za obránce Zedníčka, který byl v pok.území stažen za dres, ale k údivu všech přítomných včetně lavičky hostů se nepískalo. V samotném závěru chybělo Bojdově střele pár centimetrů,aby skončila v Kollarově brance. Žďas nastoupil bez tří hráčů zákl. sestavy,kterou Chmelíček záhy rozšířil na čtyři, ale přesto za druhý poločas si domácí výhru zasloužili. Pozitivní je ,že třetí zápas za sebou dokázali žďárští svého soupeře ke konci zápasu zatlačit a bojovat až do konce zápasu.

21. kolo
Zábřeh - Žďár n Sáz. 1: 1
Tuto neděli se sešlo více než 500 diváků na utkání dvou mužstev z opačných konců tabulky a ti předpokládali, že domácí budou pokračovat ve vítězné sérii. Domácí trenér však musel v sestavě dosti improvizovat, protože k distancovanému Martinkovi se přidali se zraněními Penc, Pinkava, Kalous, k dispozici nebyl ani Lipka.
Přesto domácí ovládli hru a vytvořili si několik slibných šancí. Již v 7. minutě hostující obránci odvrátili v tísní na roh, ve 24. minutě Skopal z blízka trefil hlavou jen náruč brankáře Jedlíka. V 31. minutě poslal Pobucký míč do volného prostoru, na který vysprintoval jediný Špunda, který protlačil míč přes vybíhajícího brankáře a z úhlu trefil branku hostů. Obraz hry se nezměnil ani ve druhé půli, ale žádná ze šancí se neujala. V 62. minutě hosté zahrávali nenápadnou standardku, ve které se těsně před naším brankářem zorientoval Zedníček a jemnou tečí nasměroval míč do naší sítě. V 76. minutě byl po druhé žluté kartě vyloučen hostující Zich, Zábřeh přeskupil své formace, dopředu se vysunul i stoper Tabaček, ale kýženého gólu již nedosáhl i když alespoň Novákova zblokovaná střela z pár metrů v 89. minutě volala po brance. Hosté tak remízu nakonec uhájili.

Nevydařená zimní příprava se projevila i na vstupu Žďáru do jarní části soutěže. Tři porážky v řadě znamenaly propad v tabulce. Z posledních dvou výsledků - remizy s Vyškovem a v Zábřehu však naznačily, že staronový kouč konsoliduje mužstvo. Vždyť remiza s Vyškovem je jedinou jarní ztrátou Vyškova a Zábřeh doma na jaře také ztratil body právě jen se Žďárem !! Navíc v obou utkáních Žďár musel dotahovat náskok soupeře, což svědčí o dobré fyzické připravenosti a o tom, že v žádném případě hráči nejsou smířeni s poslední příčkou, kterou v současné době obsazují!!!
Nevýhodou Žďáru je, že nutně potřebuje body a musí doma vyhrávat. Pokud bude Líšeň dobře bránit, nebude se pokoušet převálcovat soupeře, ale dokáže kombinovat a udržet míč na svých kopačkách, dá se předpokládat, že Žďár bude muset napadat větším počtem hráčů a dále od svého pokutového území. Pak se může naskytnout šance k rychlému protiútoku a zakončení. Pokud se podaří i získat vedení, či alespoň neprohrávat, bylo by největší chybou začít bránit tento stav, neboť v posledních dvou utkáních Žďár rozhodl utkání vždy v závěru.
Je třeba se v tomto utkání vrátit k trpělivé kombinační hře, doplněné dobrým výběrem místa a nikoliv jen k nakopávaným míčům od bránkáře s častou zbytečnou ztrátou míče. Pak se může dostavit i bodový úspěch.

Poslední aktualizace stránky: dne 23.03.2011 v 15:46