Z webu i.dnes

Líšeňská fantazie. Nováčka druhé ligy zdobí góly a atraktivní fotbal

Radost fotbalistů Líšně. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Pouze čtyři týmy mají po čtyřech kolech druhé fotbalové ligy nulu na kontě porážek. Jihlava, Pardubice, Zbrojovka Brno, a… nováček SK Líšeň.
Bez potíží se dá označit za druholigový šok, že Líšeň takhle do FNL vstoupila. Dvakrát hrála venku, doma hostila silný Hradec Králové a nebezpečný Varnsdorf, přesto je s osmi body druhá hned za Jihlavou coby jedním z favoritů na postup.
„Přeháněl bych, kdybych tvrdil, že jsme s tím počítali. Tohle nečekal nikdo,“ přiznává trenér Miloslav Machálek. „Nějaké plány jsme neměli, jediným cílem je jednoznačně záchrana. Zaplaťpánbůh za tento bodový zisk,“ podotkl kouč.

Co může být neméně velkým překvapením jako líšeňská bodová sklizeň, je taky způsob hry, s nímž nováček vrší své úspěchy. Žádné betonování či zoufalé bránění remíz. Nadšení „marvani“ jezdí od začátku do konce, třem ze čtyř výsledků dávali podobu posledním gólem až v závěrečné pětiminutovce.

„Trenér po nás chce rychlý přechod do útoku, hrajeme na tři obránce a kdy jdete dopředu v pěti šesti lidech, tak z toho vyplývá, že v případě ztráty míče vepředu je z toho brejk do našich čtyř nebo pěti hráčů,“ popisuje záložník Marek Vintr, jak to v Líšni na hřišti chodí.

Fanoušci na to slyší, oba zápasy byly na stadionku na kraji Brna vyprodané; v obou případech pořadatelé narychlo přidělávali místa navíc, aby se na zápas dostalo co nejvíc lidí. Kapacita je v Líšni lehce nad 1 500 diváků a plno se čeká i na sobotní další mač s Vyšehradem.

„Kdo se bojí, nesmí do lesa,“ komentuje Machálek útočnou produkci svého celku. „My budeme kousat každého. Stane se a počítám s tím, že někde dostaneme pětku, ale vždycky pracujete tak, aby mužstvo bylo schopné vyhrávat,“ připomíná.

Zásadní rozdíl však dělá mezi tahem mužstva dopředu a zapomínáním na poctivou obranu. „V některých fázích zápasů si dovolujeme velkou míru rizika v defenzivě. O tom si s hráči jasně promluvíme, protože takhle hrát nechceme. To není o systému, ale o zodpovědnosti každého z hráčů za výsledek. Tam jsme trochu lehkovážní,“ zvedá ukazováček Machálek.

Krškovi bránit nechtěli, další odchody si ale nepřejí

O obraně bude svému mužstvu vyprávět v úterý, až se sejde po dni volna, navazujícím na nedělní výhru ve Vlašimi. Zařídil ji tam Marek Vintr gólem na 2:1 v 88. minutě.

Líšeň si pro tři body došla už bez nedávného lídra Davida Kršky, který minulý týden bleskově přestoupil do Zbrojovky.

„Ve Vlašimi jsme předvedli, že můžeme hrát i bez něho. Přesto nám Krša chyběl. Má klid na míči, dokáže dát finální nahrávku. My jsme měli hodně ztracených míčů. Koncovku jsme nedokázali řešit tak, jak by ji řešil on. Myslím, že časem ho někdo dokáže nahradit,“ připustil Vintr, že bez špílmachra a střelce, který se výrazně podepsal pod postup z MSFL, čekají nováčka starosti.

Stejně to vidí Machálek. Přestože v krátkém čase dostal do kádru ze Zbrojovky na hostování nejen Vintra, ale i Dominika Kříže a Martina Zikla, připravuje se na komplikované zahlazování díry v sestavě.

Konkrétně ve Vlašimi tenhle otazník za vyřešený považovat nemohl, Kříže a Zikla střídal hned v poločase.

„Musí si zvyknout a pochopit náš systém,“ naznačil Machálek. „My nemůžeme hrát styl hry, jaký si vysníme. Nemůžeme vzhlížet k Manchesteru City nebo k Barceloně. Mám hráčský materiál, a je mojí zodpovědností poskládat ho tak, aby byl konkurenceschopný. Když začnu vymýšlet a hrát zdlouhavou rozehrávku, tak každý zápas prohraju. Na umělecký dojem se nehraje, i když musím říct, že naše zápasy jsou pro diváka velice pestré,“ vysvětluje trenér.

Přestože byl pro něho Krškův odchod citelným zásahem do koncepce, cítil trenér Líšně, že bránit svému klíčovému hráči v přestupu by bylo nevhodné.

„David se u nás svou poctivostí vypracoval, nabídka Zbrojovky ho musela oslovit. Z pohledu hráče to bylo jednoznačné. Líšeň je skromný klub, a pracujeme tak, abychom hráčům pomohli v posunu dál,“ uvědomuje si Machálek.

Na druhou stranu by nechtěl, aby „objevování“ Líšně ze strany druhé ligy vedlo k dalším odchodům. „Těžko předjímat, jsem jen trenér, ale když budu mluvit za sebe, tak si nepřeji, aby někdo další odcházel. Nejdřív v zimě. Teď už ne,“ dodal.

Žolík do závěru? Nikdo to nemá rád, říká Vintr

Matematicky vzato vystřílel Marek Vintr nováčkovi z Líšně osm bodů; každý z jeho tří gólů znamenal v daných třech zápasech bodový zisk. Vždy poté, co Vintr naskočil jako náhradník z lavičky. Po nedělní vítězné trefě ve Vlašimi už se o hostujícím záložníkovi ze Zbrojovky dá mluvit jako o žolíkovi Líšně.

„Naštěstí to tak zatím vychází, ale doufám, že od dalšího kola už bych mohl nastoupit v základu,“ přeje si nečekaný kanonýr nováčka.

Copak, nelíbí se vám rozhodovat zápasy jako žolík?
Myslím si, že role žolíka se nelíbí žádnému hráči. (úsměv) Každý chce hrát od začátku, co nejvíc minut. Zároveň vím, že náš trenér (Machálek) své práci hodně rozumí. Zřejmě vidí, že nemám takový fyzický fond, abych zvládl 60 nebo 70 minut v našem tempu.

Zvykáte si?
Hodně jsem hrál loni (v MSFL) ve Vyškově, kde jsem ale měl trochu jiné úkoly, spíš ofenzivní. V Líšni vyžaduje pan trenér obranu, což je fyzicky náročné, a v našem systému hry o to víc. Nemám ale obavu, že bych se do toho nedostal, za dva tři týdny by to mělo být v pořádku.

Ve střílení gólů vám to zjevně nebrání už teď.
Mám z toho radost. Přenesl jsem si to právě z Vyškova, kde se mi střelecky hodně dařilo. Řekl bych, že mojí výhodou je klid v zakončení.

Přijal jste odchod ze Zbrojovky na hostování jako výzvu?
Trenér (Šustr) mi ve Zbrojovce řekl, že má na můj post hodně hráčů, ale můžu se zapracovat. Šel jsem na přípravu do béčka, a cítil, že do áčka se dostat by bylo složité. Pokukoval jsem po hostování a jsem rád, že mě Zbrojovka pustila. Snad jí ukážu, že na to mám, a poperu se o novou smlouvu. (jip)

Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/domaci-souteze/lisen-2-liga-fotbal-novacek-zacatek-sezony.A190812_494870_fot_dsouteze_elv