Z webu Idnes

Cinklé sázky na fotbal? Podezření padlo na klub ze Znojma

Korupce ve fotbale - ilustrační foto

Korupce ve fotbale – ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

  Druholigové fotbalové Znojmo čelí podezření. Jeho zápasy v zimní přípravě mohly být zmanipulované. Problémy na jih Moravy přišly společně s novým chorvatským investorem.
  Kolem českého fotbalu nejspíš krouží sázkařské zlo.
  Znovu po roce.

  Aby bylo jasno, netýká se nejvyšší soutěže, jež o víkendu roztočila svou jarní část.

  Nebezpečná nemoc v nepravidelných intervalech napadá kluby z nižších lig, čili méně sledovaných soutěží. Nejsou tolik na očích, ale zároveň na ně můžete sázet, klidně i v přímém přenosu, takže se dá snadněji fixlovat. Teoreticky i prakticky, což by mohl být případ druholigového Znojma.

  Po vstupu nového chorvatského investora, který do klubu na přelomu roku nasypal skoro dva miliony korun, se objevily nejméně čtyři podezřelé výsledky.

  MF DNES má k dispozici varování mezinárodní společnosti FederBet, která se snaží upozornit na podivné výkyvy kurzů fotbalových zápasů po celé Evropě. Lhostejno, jestli se jedná o nejsledovanější ligy, nebo bezcenné přáteláky. A právě lednové přípravné duely Znojma jsou významně zneklidňující.

  Ať už při tuzemské Tipsport lize, nebo při následném turnaji v Chorvatsku.

  „Nejsem schopen říct, jestli tam někdo ovlivňoval sázky, já věřím, že ne. Určitě v tom nemám prsty já, vedení klubu ani naši hráči,“ prohlásil znojemský šéf Jiří Tunka.

  „Nejsem schopen říct, jestli někdo ovlivňoval sázky, já věřím, že ne. Určitě v tom nemám prsty já, vedení klubu ani naši hráči.“

  Jiří Tunka
  šéf znojemského fotbalového klubu

  Byl by schopný přísahat, že je nevinen, to však neznamená, že je nevinný jeho klub.

  Po přílivu peněz z Chorvatska se začaly dít podivné věci. Víceméně kopírovaly případ z třetiligové Mohelnice, kterou předloni zničehonic koupil čínský mecenáš.

  Po pár měsících a několika bláznivých výsledcích se podle zjištění MF DNES prokázalo, že se jedná o podvod založený na kurzových sázkách. Gangy z Asie určovaly, jak mají zápasy Mohelnice probíhat či skončit. Nešlo tedy jen o konečný výsledek, ale taky o počet gólů v poločasech nebo počet žlutých karet, které rozhodčí udělí.

  I na to se v sázkových kancelářích vypisují kurzy, které jsou víceméně nekontrolovatelné. Ve fixlu figurovali nejen majitelé, ale taky hráči nebo domluvení rozhodčí.

  „Sázkové machinace jedou v Česku dlouhé roky napříč různými soutěžemi a nikdo s tím nic nedělá. Je to jako mor,“ vyjádřil se mohelnický kouč Dušan Žmolík.

  Nakonec Fotbalová asociace ČR požádala o pomoc policii, která následně obvinila čtyři muže. Jednoho z trestného činu podplácení a tři další z přijetí úplatku. Trest? Hrozí jim až čtyři roky vězení.

  Sponzor: Moje jméno vynechte

  I ve Znojmě si podle všeho zahrávají s ohněm. Nový chorvatský investor slíbil, že udělá všechno pro úspěch. „Cílem je návrat Znojma do první ligy. V létě 2020,“ napsal v anglické korespondenci Goran Spahič, podnikatel a fotbalový agent, který za sponzorstvím stojí.

  Ke Znojmu se během zimní přestávky připojilo několik nových hráčů z bývalé Jugoslávie, které přivedl zmiňovaný sponzor – a zároveň se ozvala společnost FederBet, jejíž nasbíraná data jsou závažná.

  „Moje jméno však v této kriminální činnosti určitě vynechte,“ ohradil se Goran Spahič.

  Nejkřiklavější je turnajové utkání proti Táborsku, které se hrálo 12. ledna v Líšni. Podezřelé sázky se vyvíjely na počet gólů a zároveň na prohru Znojma. Nešlo o vsazené desetikoruny, nýbrž o statisíce, jinak by se o to samozřejmě nikdo nezajímal.

  Momentka z druholigového utkání mezi fotbalisty Táborska (v modrém) a ZnojmaMomentka z druholigového utkání mezi fotbalisty Táborska (v modrém) a Znojma

  Situace se měla následovně: v poločase (za stavu 1:1) byl kurz na více než 3,5 gólu v zápase na hodnotě 1,91 ku jedné, což je standard. V 68. minutě, kdy mělo logicky být (za stejného stavu) daleko méně pravděpodobné, že ještě dva góly padnou, kurz rapidně klesl na 1,42 ku jedné. V řeči „živých sázek“, kdy se kurzy vypisují v přímém přenosu, to znamenalo, že se pravděpodobnost dvou nastřílených gólů blíží.

  Díky domluvě v zákulisí.

  V režimu „live“ se totiž začaly vkládat balíky peněz.

  A pointa?

  Táborsko nakonec vyhrálo 4:1. Góly vstřelilo v 71., 77. a 84. minutě.

  Podobně podezřelé utkání se odehrálo při turnaji v Chorvatsku, kde chorvatský investor domluvil (a zaplatil) Znojmu přípravu.

  Mimochodem, v neděli Znojmo odjelo na Makarskou riviéru, kde se hraje další obyčejný zimní turnaj s podřadným obsazením. Náhoda?

  Specializované společnosti, které monitorují podezřelé fotbalové zápasy, jsou ve střehu. Stejně jako Sportradar, se kterým dlouhodobě spolupracuje Fotbalová asociace ČR.

  „Zatím nemáme žádnou konkrétní informaci, podnět či důkazy o tom, že k manipulaci zápasů ve spojitosti se znojemským klubem došlo,“ reagoval mluvčí asociace Michal Jurman.

  Nicméně slíbil: „Situaci budeme pečlivě dál vyhodnocovat tak, jak jsme to dělali již loni v případě FK Mohelnice, u kterého jsme předáním celého případu policii jasně demonstrovali, že FAČR odmítá podobné praktiky a bude pro nim vždy aktivně bojovat.“

  Problémy s výplatami

  Znojmo je po podzimu až třinácté, pouhé tři body nad sestupem. Nebýt finanční injekce z Chorvatska, bylo by zřejmě odsouzené k ještě větším trablům, protože bez peněz se profesionální soutěž hrát nedá.

  „Nabídka přišla minutu po dvanácté, kdy jsme měli problémy s uhrazením výplat. Já jsem prosinec doplatil ze svého, sponzoři pomohli s dalším. Byla to velká pomoc. Ale kdyby se mělo dít něco nekalého, okamžitě bych zakročil. Fotbal chci hrát čistě,“ zdůraznil znojemský majitel Tunka.

  Sarkasticky se dá naznačit, že podobný zájem měli mnozí majitelé klubů nižší třídy. Než kupříkladu dorazili Číňané do Mohelnice, podvodné sázky využívali v Rumunsku, Portugalsku či Irsku. Jiný sázkařský gang zase pracoval na Slovensku, další v Itálii.

  Momentka z druholigového utkání mezi fotbalisty Táborska (v modrém) a ZnojmaMomentka z druholigového utkání mezi fotbalisty Táborska (v modrém) a Znojma

  Prokázala se přímá provázanost mezi „cinklými“ výsledky, (ne)výkony hráčů i podivnými výroky rozhodčích.

  Jinými slovy: většina hráčů nemusí mít šajn, že jsou součástí domluveného utkání, zatímco ostatní kolem – včetně rozhodčích – vydělávají na sázkách.

  Naznačuje to třeba příprava Znojma proti polskému klubu Zaglebie Sosnowiec (2:4). Hráno, jak jinak, v Chorvatsku. Znojmo si stěžovalo, že padaly nesmyslné góly, jeden z vymyšlené penalty, jeden po křiklavém ofsajdu a jeden po útočném faulu.

  Zdroj: https://www.idnes.cz/fotbal/domaci-souteze/znojmo-fotbal-korupce-sazky-manipulace-kauza.A190210_203539_fot_dsouteze_ten